Vural Bahadır Bayrıl üzerine bir inceleme
A study on Vural Bahadır Bayrıl
- Tez No: 641650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Vural Bahadır Bayrıl, 1962 yılında Manisa'da dünyaya gelir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini bu şehirde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul'a gelir. Edebiyat ve sanata bu dönemde ilgisi artar. İlk şiirleri ve ilk yazıları 1980'li yılların başlarında yayımlanır. Bayrıl, 1980 sonrası Türk şiirinde öne çıkan isimler arasındadır. 1992 yılında yayımladığı Melek Geçti ile dikkatleri üzerine toplar. Aynı yıl bu kitabıyla Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü kazanır. Arkadaşları birlikte kurdukları Şiir Atı Yayıncılık ve Şiir Atı Ortak Kitapları dönemin önemli edebî faaliyetleri arasındadır. Bayrıl, şiirlerinde kendinden önceki şairlere gönderme yapması, şiir sanatı üzerinde kafa yorması, kullandığı kelime kadrosu, dize yapıları, şekil tercihleri ve şiirlerinin atmosferi ile öne çıkar. Yüksek lisans tezimizde Vural Bahadır Bayrıl'ın hayatı, sanatı, eserlerinin tematik ve biçimsel olarak incelemeye çalıştık. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilk olarak 1980'e kadar Türk şiirinin genel durumu üzerinde durmaya çalıştık. Ardından Bayrıl'ın içinde bulunduğu 1980 kuşağını değerlendirip günümüze kadar uzanan Türk şiirini ele aldık. Çalışmamızın birinci bölümünde şairin hayatı, ailesi, çocukluğu, eğitimi ve hayatına etki eden isimler üzerinde durduk. Bayrıl'ın biyografisini hazırlarken verdiği çeşitli röportajlar, konuşmalar, yazılardaki dağınık bilgiler ile bizzat kendisinin verdiği bilgileri bir araya getirdik. Şairin edebiyatla ilk tanışması, onu etkileyen şair ve yazarları, ilk yazı ve şiirlerini, edebî faaliyetlerini verdikten sonra onun edebî kişiliğini ele aldık. Birinci bölümün son kısmında Bayrıl'ın eserlerini, yayımlanış hikâyelerini, baskı farklılarını kısaca değerlendirdik. İkinci bölümde Vural Bahadır Bayrıl'ın şiirlerini tema ve şekil açısından inceledik. Bayrıl'ın şiirlerinde en çok kullanılan temaları belirledik. Sanat, çocukluk, yaşam olgusu-ölüm, varlık problemi, zaman-geçmişe özlem, aşk, iç sıkıntısı-bunaltı gibi temalar onun şiirinde öne çıkan temalardır. Bayrıl'ın şiirlerindeki kafiye ve redifler, çeşitli mısra kullanımları, beyit, deneysel ve görsel şiir ve serbest şiir üzerinde durduk. Üçüncü bölümde Bayrıl'ın düzyazılarını konularına göre tasnif ettik. Çeşitli gazete ve dergilerdeki yazıları ile kitaplarındaki yazıları ana kaynağımız oldu. Sonuç bölümünde tespit edilen unsurlar üzerinde durmaya çalıştık. Ekler bölümünde ise ilk olarak Vural Bahadır Bayrıl'ın bibliyografyasını verdik. Ardından Fotoğraflar başlığı altında şairin hayatındaki bazı ayrıntıları açığa çıkarmak amacıyla belgelere ve fotoğraflara yer verdik.
Özet (Çeviri)
Vural Bahadır Bayrıl was born in Manisa in 1962. He completed his primary, secondary and high school education in this city and then came to Istanbul for university education. In this period, his interest increased to literature and art. His first poems and writings were published in the early 1980s . Bayrıl is one of the prominent names in Turkish poetry after 1980. In 1992, Melek Geçti published and In the same year, he won the Behçet Necatigil Poetry Award with this book. Poetry Horse Publishing and Poetry Horse Partner books are among the important literary activities of the period. In our master thesis, we tried to examine the life, art and works of Vural Bahadır Bayrıl thematically and formally. Our study consists of three main sections. In the introduction, we tried to emphasize the general situation of Turkish poetry until 1980. Then we evaluated the 1980 generation of Bayrıl and discussed the Turkish poetry that goes back to the present day. In the first part of our study, we focused on the poet's life, family, childhood, education and names that affect his life. We have gathered various interviews, speeches, scattered information in Bayrıl's biography and the information given by him personally. We discussed the poet's first acquaintance with literature, the poets and writers that influenced him, first writings and poems, literary activities and literary personality. In the last part of the first part, we briefly evaluated Bayrıl's works, their published stories, and the differences of pressure. In the second part, we examined the poems of Vural Bahadır Bayrıl in terms of theme and shape. We have identified the most used themes in Bayrıl's poems. Themes such as art, childhood, the phenomenon of life-death, the problem of being, longing for time and past, love, boredom, and anxiety are prominent themes in his poetry. We focused on rhyme and redifs , various line uses, couplet, experimental and visual poetry and free poetry in Bayrıl's poems. In the third part, we classified the prose of Bayrıl according to their subjects. His articles, various newspapers, magazines and books were our main sources. We tried to focus on the elements defined in the conclusion section. In the other part, we first gave the bibliography of Vural Bahadır Bayrıl. Then, under the heading Photographs, we included documents and photographs to reveal some details of the poet's life.