Mimari tasarımın üretilmesinde genetik algoritma ve parametrik tasarım ile bir yöntem arayışı
Searching for a method with genetic algorithm and parametric design in the production of architectural design
  1. Tez No: 561600
  2. Yazar: ŞULE BETÜL DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mimari tasarım süreci oldukça karmaşık bir süreçtir. Daha tasarımın ilk evrelerinde birbirini etkileyen birçok karar verilmeli ve birçok değişken dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla doğru kararların verilmesi önemlidir. Ancak yine de verilen kararların tüm olası sonuçlarını öngörmek ve en optimum sonuca ulaşmak çok zordur. Bu nedenle özellikle de bilgi işlemsel tasarım yaklaşımlarının gelişmesi ile birlikte, mimari tasarıma yardımcı olacak birçok yöntem ve teknik araç kullanılmıştır. Kullanılan bu yöntemlerden biri de Darwin'in evrim teorisini ve canlılardaki çoğalma mantığını temel alan Genetik Algoritma yaklaşımıdır. Genetik Algoritma canlılardaki büyüme ve gelişme süreçlerini taklit eden, böylelikle geniş bir çözüm uzayını hızlı bir şekilde tarayarak istenilen optimum sonuca ulaşan bir üretken arama algoritmasıdır. Ayrıca paralel arama yapması sebebiyle gerçek hayat problemleri gibi birçok değişkenin aynı anda optimize edilmesi gereken problemlerde oldukça kullanışlıdır. Bu çalışmada da mimari form üretmede tasarımcıya yardımcı olabilecek, sudoku çözüm mantığından ilham alan üretken bir genetik algoritma modeli hazırlanmıştır. Sudoku bulmacanın analizinden ve üretim kurallarından yola çıkılarak oluşturulan bu modele SuGe modeli adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The architectural design process is quite complex. In the early stages of the design, many decisions that affect each other must be made and many variables must be considered. Therefore, it is important to make the right decisions. However, it is still very difficult to predict all the possible consequences of the decisions made and to reach the optimum result. Therefore, especially with the development of computational design approaches, many methods and technical tools have been used to assist architectural design. One of these methods is the Genetic Algorithm approach, which is based on Darwin's theory of evolution and the logic of proliferation in living things. Genetic Algorithm is a productive search algorithm that simulates the growth and development processes in living things and thus achieve the desired optimum result via scanning a large solution space rapidly. It is also useful for problems that need to be optimized at the same time as many variables, such as real-life problems thanks to parallel search. In this study, a productive genetic algorithm model is inspired by sudoku solution logic, which can help the designer to produce architectural forms, has been created. This model based on the analysis and production rules of Sudoku puzzles is named the SuGe model.