Taşıtlar için sesli uyarı sistemi
- Tez No: 56162
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
8086 Mikroişlemci kontrollü olarak taşıtlar için sesli uyarı sistemi geliştirilmiştir. Sistem, taşıtlarda klasik görsel metodlarla izlenen hata durumlarını konuşma olarak sürücüye iletmekte ve gösterge panelinde izlenemeyen bazı önemli bilgileri sürücüye iletmektedir. PC ve ses kartı kullanılarak ses kayıtlan gerçekleştirilmiştir. Bu ses kayıtlan hafiza birimlerine kaydedilerek, sistem tarafından uyan mesajlarının elde edilmesinde kullanılmıştır. Sistemin önemli bir özelliği taşıt kullanımında sürücüye yardımcı olan akıllı sistemlere temel bir örnek olmasıdır. Projede dikkate alınan hata durumlan ve bilgiler ; motor sıcaklığı, ortam sıcaklığı, yakıt seviyesi, bagaj ve kapıların durumu, el freni durumudur. Bu unsurların birinde veya birden fazlasında oluşabilecek anormal durumlar sürücüye mesaj şeklinde iletilir. Motor sıcaklığı, ortam sıcaklığı, yakıt seviyesi bilgilerinden istenen herhangi birisi göstergelerden izlenebilir. Aynca kabin sıcaklığı, klima veya kalorifer sisteminin yardımıyla kabin sıcaklığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Voiced Warning Systems for Vehicles In the project, a voiced warning system for vehicles controlled by 8086 microprocessor is developed. The system warns the driver by speech against troubleshootings observed on the display before. The system also transmits some additional information that cannot be screened on the display. Speech is recorded by means of PC and sound blaster card on the computer harddisk. These records are then transformed into memory chips and used to produce troubleshooting messages. One important property of the designed the system is that the system is prototype for the intelligent systems to give help to the driver. The troubleshootings we have taken into consideration in the project are motor and cabinet temperatures, fuel level, position of baggage and doors, position of handbrake. The driver is warned against troubleshooting on the vehicle in the form of speech. One of the informations such as motor temperature, cabinet temperature and fuel level can be observed on the display. Also the cabinet temperature is automaticary regulated by the heating system or air conditioner.