İznik Gölü kirlenme düzeyinin biyolojik yönden incelenmesi
The investigation of pollution level at İznik Lake fromt he biological point of view
- Tez No: 56163
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AYKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Aquatic Products, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
V. ÖZET İZNİK GÖLÜ KİRLENME DÜZEYİNİN BİYOLOJİK YÖNDEN İNCELENMESİ Mevcut çalışmada İznik Gölünde dört istasyondan toplanan Phragmites australis, Schoenoplectus littoralis, Sparganium erectum, Potamogeton pectinatus, P. perfoliatus, Myriophyllum spicatum, Ceratophyllum sp., Najas marina ve Lemna minor perifiton topluluklarının kompozisyonu, mevsimsel değişimi ve su kalitesinde meydana gelen bozulmanın perifiton üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma süresince N. marina ve L. minor dışındaki yüksek bitkilerin perifitonunda Bacillariophyta dominant grup olmuş; N. marina ve L. minor topluluklarında ise zaman zaman Chlorophyta zaman zaman da Bacillariophyta dominant gruplar olarak ortaya çıkmışlardır. Cyanophyta ve Euglenophyta üyeleri su sıcaklığının yüksek olduğu ilkbahar sonu, yaz ve erken sonbahar da artış göstermiştir. Epifitik bitki ve omurgasız gruplarının organizma sayısı istasyonlar arasında farklılık göstermiş ve en iyi kolonizasyon I. istasyonda görülmüştür. Cocconeis pediculus, C. placentula, Cymbella minuta var. silesiaca, Rhoicosphenia curvata, Fragilaria construens yar. venter, F. brevistriata, Oedogonium spp. ve Spirogyra spp. perifiton topluluklarına sürekli katılmışlardır. Perifitonda yer alan grupların kompozisyonu, kolonizasyonu ve mevsimsel değişimi üzerinde sıcaklık, ışık, göle dışarıdan kansan besin tuzlan, makrofitin gövde ve yapraklannın büyüklüğü, litoral bölgenin sediman yapısı ve omurgasızların grazing etkisi önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY THE INVESTIGATION OF POLLUTION LEVEL AT İZNİK LAKE FROM THE BIOLOGICAL POINT OF VIEW In the present study, the composition and seasonal changes of periphyton on Phragmites australis, Schoenoplectus littoralis, Sparganium erectum, Potamogeton pectinatus, P. perfoliatus, Myriophyllum spicatum, Ceratophyllum sp., Najas marina and Lemna minor which are collected from four stations in Lake İznik and effects of changing of water quality on periphyton are investigated between May 1993 -October 1994 During investigation, except N. marina and L. minor, in periphyton of other macrophytes, Bacillariophyta was dominant, whilst in the perifiton of N. marina and L. minor sometimes Chlorophyta sometimes Bacillariophyta dominated. Due to high water temperature in the end of spring, summer and early autumn Cyanophyta and Euglenophyta has increased. The number of organism of epiphytic algae and invertebrates has been changed between stations and best colonization were found on the plants from station. I. Cocconeis pediculus, C. placentula, Cymbella minuta var. silesiaca, Rhoicosphenia curvata, Fragilaria construens var. venter, F. brevistriata, Oedogonium spp. and Spirogyra spp. has contributed to periphyton continously. Temperature, light, external source of nutrients which come from catchment, size of leaf and stem of macrophytes, sediment structure of littoral area and grazing effects of invertebrate found to be important on composition, colonization and seasonal changes of periphyton groups.