Şeker endüstrisi atık sularında ileri oksidasyon prosesleri ile renk ve KOİ giderimi
Color and COD removal with advanced oxidation processes in sugar industry waste water
  1. Tez No: 561647
  2. Yazar: SELMA TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Şeker, insan beslenmesinde en önemli maddelerden biridir ve insan yaşamının vazgeçilmez bir unsurudur. Bu nedenle şeker endüstrisi önemli sanayi kollarından birisidir. Şeker fabrikaları atık suları yüksek miktarda organik kirliliğe sahiptir. Bu sular alıcı ortama deşarj edildiğinde çok önemli çevre sorunlarına sebep olabilmektedir. Temiz ve sürdürülebilir bir çevre için atık suların arıtılması ve alıcı ortama temizlendikten sonra boşaltılması son derece önemlidir. Artan su kirliliği sorununu çözmek amacıyla Türkiye'de bulunan şeker fabrikalarının çoğunda arıtım tesisi bulunmaktadır. Bu sistemlerde genellikle anaerobic arıtma yapılmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında şeker endüstrisi atık sularının karakteristik özellikleri, artılabilirlik çalışmaları ve ileri oksidasyon proseslerinden fenton prosesi konuları ele alınmıştır. Şeker endüstrisi atık suyunda homojen ve heterojen fenton prosesi ile renk ve KOİ giderimi gerçekleştirilmiştir. Fenton sürecini etkileyen parametreler incelenmiş en uygun işletme koşullarını sağlamak amacıyla optimum değerler belirlenmiştir. Bir parametrenin etkisi incelenirken diğer faktörler sabit tutulmuştur. Heterojen fenton prosesinde kullanılmak üzere Fe/SnO2 katalizörü hazırlanmıştır. Yapılan deneylerde renk ve KOİ giderimi konusunda olumlu sonuçlar alınmıştır. Özellikle heterojen fenton prosesi ile renk giderimi verimi %90'ın üzerine çıkmıştır. Bir ileri oksidasyon prosesi olan fenton prosesinin gelecek vaat eden bir arıtım yöntemi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sugar is one of the most important substances in human nutrition and is an indispensable element of human life. For this reason, the sugar industry is one of the important industries. Sugar factories waste water has high levels of organic pollution. When these waters are discharged into the receiving environment, they can cause very important environmental problems. For a clean and sustainable environment, it is very important that the wastewater is treated and emptied after being cleaned. In order to solve the growing problem of water pollution in most of the sugar factory in Turkey, there are treatment plant. Anaerobic treatment is generally used in these systems. In this thesis, the characteristics of the sugar industry wastewater, the studies on treatabilitiy process and the fenton process which is an advanced oxidation processes were discussed. Color and COD removal was carried out in homogenous and heterogeneous fenton process in sugar industry wastewater. The parameters affecting the Fenton process have been investigated and optimum values have been determined in order to ensure the optimum operating conditions. Other factors were kept constant while examining the effect of a parameter. Fe / SnO2 catalyst was prepared for use in the heterogeneous fenton process. Positive results were obtained for color and COD removal. Particularly with heterogeneous fenton process, the color removal efficiency increased to over 90%. It can be concluded that the fenton process, an advanced oxidation process, is a promising treatment method.