Türkiye'de 2/B uygulamalarının değerlendirilmesi (Ankara-Çamlıdere örneği)
Evaluation of applications 2/B in Turkey (Ankara-Çamlıdere example)
  1. Tez No: 561648
  2. Yazar: ZEKERİYA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARICAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Anayasamızda koruma altına alınan ormanlarımız, çıkan kanunlarla orman köylüsünü korumak ve ekonomik kazanç sağlamak amacıyla 2/B uygulamalarına konu edilmiştir. Ülkemizde sürdürülebilir ormancılık anlayışının benimsenmesi ve küresel boyutta ormanların korunması ve arttırılmasının gerektiği bilincinin toplumlarda yer bulması, 2/B uygulamalarının kriter ve tekniğinin yeniden ele alınmasını gerektirmektedir. Zira yapılan 2/B uygulamalarında mevcut kriterlere uymayan yerler de orman sınırları dışına çıkartılmaktadır. Çalışma kapsamında Ankara İli, Çamlıdere İlçesindeki birimlerde 2/B uygulamaları teknik ve hukuki boyutuyla incelenip değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde 6831 sayılı kanunun 2/B madde uygulamaları 1744, 2896, 3302 sayılı Kanunlara göre gerçekleştirildiği görülmüştür. Bu da aynı araziye ilişkin farklı kanun uygulamalarının yapılıp farklı kararlar verilmesine neden olmuştur. Uygulamalar sonucunda; elde edilen kazanımların kanunların çıkış amacıyla karşılaştırılmasında rantabl bir sonuç doğmamıştır.
Özet (Çeviri)
In our constitution, our protected forests are the subject of 2/B applications in order to protect the forest villagers and provide economic gain. The awareness of the need to adopt a sustainable forestry approach in our country and the need to protect and increase the forests in the global scale requires the re-consideration of the criteria and technique of 2/B applications. In 2/B applications, places that do not comply with the existing criteria are also taken out of the forest borders. Within the scope of the study, 2/B applications in the units in Çamlıdere District of Ankara Province were examined and evaluated with technical and judicial aspects. In these evaluations, it has been seen that Law No. 6831 is carried out in three different ways according to Laws 2/B Article 1744, 2896, 3302 This has led to different decisions on the same land and made different decisions. This has led to the implementation of different laws on the same land and making different decisions. As a result of applications; no profitable results were obtained in comparing the obtained gains with the aim of starting the laws.