Serbest ve kompleks yapılı 2-clpy moleküllerinin titreşim frekans ve kiplerinin saptanması
  1. Tez No: 56166
  2. Yazar: MERİÇ BAKİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
V ÖZET Bu çalışmada ML2Ni(CN)4 (M= Mu, Fe, Co, Ni, Cu, Cd; L= 2-Clpyridin) formülü ile altı yeni kompleksin FT-IR ve Lazer Raman spektrumlar ilk kez kaydedilmiştir. Spektroskopik sonuçlar yapılann [M-Ni(CN)4]=o polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermiştir. Yapıda ligand molekülleri azot ucundan bu tabakaların alt ve üstünden metale bağlanmıştır. Ligand frekanslarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre kayma gözlenmiş ve bu kaymaların ligandın iç titreşimleri ile M-N(ligand) titreşimleri arasındaki çiftlenim nedeniyle ortaya çıktığı saptanmıştır. Ayrıca bu kaymaların metale bağlı olarak Mn « Cd < Fe < Co < Ni > Cu sırasına göre değiştiği belirtilmiştir. Bu artış metallerin ikinci iyonizasyon potansiyeline (Cu hariç) uygunluk göstermiştir. Çalışmada teorik olarak normal koordinat analiz yöntemi ile 2-Clpyridin molekülünün titreşim frekans ve kipleri hesaplanmıştır. Deneysel bulgularla karşılaştırılarak uygunluğu saptanmıştır. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF VIBRATIONAL MODES OF FREE AND COORDINATED 2-CLPYRIDINE MOLECULES In this thesis, the FT-IR and Raman spectra of six new complexes of the formula MLîNKCNk ( M= Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Cd; L= 2-Clpyridine) are reported for the firt time. The spectroscopic results indicate that complexes have a structure consisting of polimeric layers of [M-NKCN}»]». In this structure, the ligand molecules are bound to metal from above and below of this layers. The shifts in ligand frequencies have been observed by the effect of complex formation compared to those of the free molecule. These shifts are metal dependent and can be explained by the coupling of the internal modes of the ligand with the M-N(ligand) vibrations. In addition, we found that the general increase in wavenumbers of the 2-Clpy modes with different metals in M-Ni-2Clpy complexes is in the order Mn « Cd < Fe < Co < Ni >Cu. Therefore this order (except Cu) was obtained to be the same as the increasing order of the second ionization potentials of the metals which is Mn « Cd < Fe < Co < Ni