Hipotiroidisi olan gebelerde biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical parameters in pregnant women with hypothyroidis
- Tez No: 561660
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hipotiroidi günümüzde gebelikte sık görülen bir hastalıktır. Gebelikte tiroid bozukluğu görülme sıklığı %2-3 civarındadır. Gebelikte oluşan fizyolojik değişimler tiroid bezinin çalışmasını etkilemektedir. Yapılan bu tez çalışmasının amacı hipotiroidisi olan gebelerdeki kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), D Vitamini ve parathormon (PTH) gibi bazı biyokimyasal parametrelerin seviye değişimlerinin değerlendirmesidir. Bu amaçla; Kastamonu Özel İsfendiyar Anadolu Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran 70 kişilik hipotiroidisi olan ve 30 kişilik hipotiroidisi olmayan gebe kontrol grubundan kan örnekleri toplanmış ve bu örneklerde Ca, Mg, D Vitamini ve PTH düzeylerinin yanı sıra, hemoglobin (HGB) ve yaş parametrelerine de bakılarak istatiksel analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda hipotiroidisi olan ve olmayan gebelerde Ca, Mg, D Vitamini ve PTH düzeyleri arasında çok yüksek bir korelasyon bulunmadığı söylenebilir. Ancak istatistiksel analizler iki grup arasındaki kalsiyum dağılımında farkın anlamlı olduğunu göstermektedir. İstatistiksel analizler, kalsiyum seviyesi ile hipotiroidli olup olmama durumu arasında zayıf dereceli negatif bir ilişki ortaya koymuştur. Öte yandan D vitamini seviyesi ile yaş arasında, TSH seviyesi ile magnezyum seviyesi arasında ve D vitamini seviyesi ile magnezyum seviyesi arasında zayıf dereceli pozitif bir ilişki de görülmektedir. Aynı zamanda TSH seviyesi ile hipotiroidli olup olmama durumları arasında kuvvetli dereceli pozitif bir ilişki görülmüştür ve TSH seviyesi ile D vitamini seviyesi arasında orta dereceli pozitif bir ilişki de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a common disease in pregnancy. The incidence of thyroid disorder in pregnancy is around 2-3%. Physiological changes during pregnancy affect the functioning of the thyroid gland. The aim of this thesis is to evaluate the level changes of some biochemical parameters such as calcium (Ca), magnesium (Mg), vitamin D and parathormone (PTH) in pregnant women with hypothyroidism. For this purpose; blood samples were collected from 70 pregnant women with hypothyroidism and 30 patients without hypothyroidism who applied to Kastamonu İsfendiyar Anadolu Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic and in these samples, Ca, Mg, Vitamin D and PTH levels as well as hemoglobin (HGB) and age parameters were analysed by statistical analysis. As a result of the analysis, it can be said that there is not a high correlation between Ca, Mg, Vitamin D and PTH levels in pregnant women with and without hypothyroidism. However, statistical analysis showed that the difference in calcium levels between the two groups was significant. Statistical analysis revealed a weak negative correlation between calcium level and hypothyroid status. On the other hand, there is a weak positive correlation between vitamin D level and age, between TSH level and magnesium level, and between vitamin D level and magnesium level. There was also a strong positive correlation between TSH level and the presence of hypothyroidism and a moderate positive correlation between TSH level and vitamin D level.