Disiyanamid ve 2,2'-bipiridin içeren koordinasyon polimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis, characterisation and biologic activity of coordination polymers containing dicyanamide and 2,2'-bipyridine
- Tez No: 561659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HOPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Koordinasyon polimerlerinin dizaynı ve sentezi, sahip oldukları zengin topoloji ve ilgi çekici fiziksel özelliklerinden dolayı koordinasyon kimyasında önemli bir çalışma alanı olmuştur. 2,2'-bipiridin (bpy) ve disiyanamid (N(CN)2-, dca koordinasyon kimyasında büyük polimerik ağları oluşturmak için yaygın bir şekilde kullanılır. Dca ligandı, oldukça zengin bağlanma modlarına sahip bir yalancı halojenür ligandı olduğundan metaller arası bağlantının oluşturulmasında oldukça uygundur. Dca içeren koordinasyon polimerleri, sahip oldukları çeşitli sentetik, yapısal ve manyetik özelliklerinden dolayı ilgi çekmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında bpy ve dca ligandlarını içeren Cu(II) ve Fe(II)'nin bir boyutlu (1D) koordinasyon polimerleri, [Cu(bpy)(dca)2]n (1), [Cu(bpy)Cl(dca)]n.H2O (2) ve [Fe(bpy)(dca)2]n (3), sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Bunlardan kompleks 3'ün kristal yapısı ilk kez bu tez çalışması kapsamında tek kristal X-ışını analizi ile aydınlatılmıştır. Elde edilen komplekslerin ayrıca gram pozitif (Staphylococcus aureus ATCC-6538) ve gram negatif (Escherichia coli ATTC-8739) bakterilerine karşı gösterdikleri antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design and synthesis of coordination polymers has been an important research area because of their richness topology and interesting physical properties. 2,2'-bipyridine (bpy) and dicyanamide (N(CN)2-, dca) ligands have been widely used for the preparation of extended polymeric networks in coordination chemistry. Dca is a versatile pseudohalide ligand exhibit rich variety of bonding modes so it is suitable for formation of intermetallic connections. Coordination polymers containing dicyanamide have witnessed a great interest due to their varied synthetic, structural and magnetic properties. In this M.Sc. thesis, we present the synthesis and structural characterization of three mixed ligand Cu(II) and Fe(II) complexes, [Cu(bpy)(dca)2]n (1), [Cu(bpy)Cl(dca)]n.H2O (2) and [Fe(bpy)(dca)2]n (3). The crystal structure of complex 3 were solved using single-crystal X-ray diffraction first time in this study. Obtained complexes were also screened for their antibacterial properties against gram-positive (Staphylococcus aureus ATCC-6538), gram-negative (Escherichia coli ATTC-8739) bacteria strains.