Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binalarında elektromanyetik kirlilik haritasının oluşturulması
Electromagnetic pollution mapping of Bursa Uludag University Engineering Faculty buildings
- Tez No: 561671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binalarındaki elektromanyetik kirlilik incelenmiş, çalışmalar kapsamına Görükle yerleşkesi içerisindeki diğer fakülte ve bölümlere ait alanlar da dahil edilmiştir. Ortamda belirli sürelerdeki statik ölçüm metoduyla ölçülen elektrik alan değerlerine göre elektromanyetik kirlilik haritası oluşturulmuştur. Yapısal bütünlük sağlanabilmesi için elektromanyetik alan teorisinin temellerine ilişkin bilgilendirme yapılmış ve elektromanyetik alanın canlı sağlığına etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Ölçüm sonuçları grafikler ve tablolar halinde verilerek ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğu tartışılmıştır. Elektromanyetik alan etkisinden minimum düzeyde etkilenmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electromagnetic pollution of Bursa Uludağ University Engineering Faculty buildings was investigated and the field values in other faculties and departments within the Görükle Campus were included in the studies. Electromagnetic pollution map was created according to the electric field values measured by static measurement method at certain times in the environment. The fundamentals of the theory of electromagnetic fields have been informed and the effects of electromagnetic field on living health have been explained. The measurement results were presented in graphs and tables and their compliance with national and international standards was discussed. Recommendations for minimizing the impact of the electromagnetic field were presented.