Yüksek riskli gebeliklerin doğum öncesi ebeveyn bağlanmasına etkisi
Effect of hi̇gh ri̇sk pregnancy on prenatal parent attachment
  1. Tez No: 561670
  2. Yazar: GÜLSÜM HAVUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma yüksek riskli gebeliklerin doğum öncesi ebeveyn bağlanmasına etkisini incelemek amacıyla, Eylül 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerinde analitik vaka-kontrol çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, bu hastaneye başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklem hacminin belirlenmesinde, power analizinden yararlanılmıştır. Örneklem sayısı vaka grubu için 38, kontrol grubu için 76 olarak hesaplanmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu (Anne), Tanıtıcı Bilgi Formu (Baba), Anne - Bebek Bağlılığı Skalası, Baba - Bebek Bağlılığı Skalası, Beck Depresyon Envanteri, Durumluk Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Veri toplama formları gebeler ve eşleri ile yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurulmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler olarak ki-kare, student t testi, mann whitney u,linear regresyon (stepway) analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an analytical case-control study between September 2017 and September 2018 at Muğla Sıtkı Koçman University Education and Research Hospital (Obstetrics and Gynecology Clinic) in order to exemine the effects on prenatal parental attachment of high-risk pregnancies. The sample space of the study was composed of pregnant women who applied to this hospital. Power analysis was used to determine the sample volume. The number of samples was calculated as 38 for the case group and 76 for the control group. The data were collected with Introductory Information Form (Mother and father), Fetal attachment Scale (Maternal and paternal), Beck Depression Inventory, State Anxiety Inventories. Data collection forms were filled with face to face interviews with pregnant women and their partners. In the analysis of data, chi-square, student t test, mann whitney u, linear regression (stepway) analysis were used as descriptive statistics.