Fındık bakteriyel yanıklık hastalığının [Xanthomonas arboricola pv. corylina (Miller et al.) Vauterin et al.] bakteriyel biyoajanlar kullanılarak mücadele imkânlarının araştırılması
Evaluation of biological control possibilities of bacterial blight in hazelnut caused by Xanthomonas arboricola pv. corylina (Miller et al.) Vauterin et al.] by using bacterial biocontrol agents
  1. Tez No: 561692
  2. Yazar: JOSE LUIS RODRIGUEZ GUTIERREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KOTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fındık bakteriyel yanıklık hastalığına neden Xanthomonas arboricola pv. corylina [(Miller et al.) Vauterin et al.] Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fındık yetiştiriciliğinde önemli kayıplara neden olmaktadır. Bu patojene karşı; yapılan kültürel önlemler ve kimyasal mücadele yöntemlerinin yetersiz olduğu gözlenmektedir. Bu çalışmada; daha önce yapılmış olan farklı araştırmalarda yabani ve kültür bitkilerinin toprak altı veya toprak üstü aksamlarından izole edilen çoğunluğu Bacillus (182 izolat) cinsine dahil toplam 314 bakteri izolatı potansiyel biyoajan olarak kullanılmıştır. Patojen olarak ise toplam 19 izolat kullanılmıştır. Potansiyel biyoajan bakterilerinin tanıları Microbial Identification Sistemi (MIS) kullanılarak doğrulanmıştır. Patojenin tanısı ise; morfolojik özellikleri, domates ve tütün bitkilerinde HR testi, patojenite testi, virülanslık testi ve biyokimyasal testler ile doğrulanmıştır. Petri denemelerinde potansiyel biyoajan bakterilerin patojene karşı antagonistik ve/veya hiperparazitik özellikleri test edilmiştir. Petri denemelerinde etkili olan toplam 47 adet bakteri izolatının fosfat çözünürlüğü, azot fiksasyonu ve levan oluşumu özellikleri belirlenmiştir. Sıvı besiyerinde yapılan patojen bakteri gelişimi üzerine biyoajan bakterilerin etkinliğinin belirlendiği denemelerde dört bakteri izolatı çok etkili olmuştur. Fındık yapraklarının üzerinde yapılan in-vivo denemelerde test edilen bu dört bakteri izolatlarından Bacillus sp. K-15b, Bacillus megaterium KBA-10, Bacillus cereus K-3a ve Bacillus cereus K-15d izolatlarının sırası ile %73.3, %73.3, %80 ve %80 oranında hastalık gelişimini engellediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Xanthomonas arboricola pv. corylina [(Miller et al.) Vauterin et al.] causal agent of the bacterial blight of hazelnut recently has caused significant losses in the cultivation of hazelnuts in Turkey as well as in the world. The cultural measures and the chemical control methods against this pathogen are being insufficient. In this study, a total of 314 bacterial strains in which most of them Bacillus genera (182 strains) from under-ground or above-ground of wild and cultivated plants in the previous studies were used as potential biocontrol agents. A total of 19 isolates were used as the pathogen. The identity of all of the potential bioagent bacteria was confirmed according to Sherlock Microbial Identification System (Microbial ID, Newark, DE, USA) System. Morphological assessment, HR test in tomato and tobacco plants, pathogenicity test and biochemical tests were performed for the identification of the pathogen. Potential bio agent bacteria were tested against pathogen in petri plates for determination of antagonistic and/or hyperparasitic effects. Phosphate solubility, nitrogen fixation and levan formation ability of 47 bacterial isolates, which were effective in petri plate assays, were determined. A total of 4 bacterial isolates showed negative effect on the development of pathogenic bacteria in liquid media. In the experiment on hazelnut leaves, Bacillus sp. K-15b, Bacillus megaterium KBA-10, Bacillus cereus K-3a and Bacillus cereus K-15d isolates reduced the damages caused by the pathogen with the percentages of 73.3, %73.3, %80 and %80 respectively.