DBYBHY 2007 ve 6306 sayılı RYTY karşılaştırılması: Namık Kemal İlköğretim Okulu
Comparison of DBYBHY 2007 and 6306 RYTY: Namık Kemal Primary School
  1. Tez No: 561693
  2. Yazar: HASAN BİLGE OLUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H.MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
6306 sayılı Riskli Yapı Tespit Yönetmeliği 28498 sayılı 15.12.2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanmıştır, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (TDY2007) ise 06/03/2007 tarihli ve 26454 sayılı Resmi Gazetesinde yayınlanmıştır. Mevcut binaların deprem performansı bakımından yeterliliği ve çıkan sonuçlara göre güçlendirme esasları TDY2007, bölüm 7'de belirlenmiştir. Eğitim binası olarak kullanılan Mersin İli Yenişehir ilçesi Namık Kemal İlköğretim Okulu Binası DBYBHY 2007 ve 6306 SAYILI RYTY'ye göre performans kriterleri kendi içinde farklılıklar belirtilerek değerlendirilmiştir. DBYBHY 2007 doğrultusunda güçlendirme projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
6306 Risk Assessment Regulations was published in 15.12.2012 in the official gazette with reference number of 28498 and also Turkish Earthquake Code was published in 06/03/2007 in the official gazette with reference number of 26454. Evaluation and strengthening (retrofitting) criteria of the existing structures were added to this new regulation as Chapter 7. Earthquake performance of a education building, which is named Mersin Yenişehir Namık Kemal Elementary School Building, is considered according to the results are determined as DBYBHY 2007 and 6306 RYTY. According to DBYBHY 2007 strengthening project has been prepared.