Institutional and organizational underpinnings of corporate social responsibility and corporate governance practices: BIST listed companies, 2010-2017
Kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal yönetişim uygulamalarının kurumsal ve örgütsel öncülleri: BİST şirketleri, 2010-2017
  1. Tez No: 561703
  2. Yazar: HATİCE SERRA KUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yeni kurumsalcılık, örgütsel uygulamaların benimsenmesini veya yayılımını açıklarken kurumsal etkilere önem vermektedir. Eşbiçimlilik ve ayırma yaygın olarak ele alınan kavramlar olmakla birlikte bunların ikisinin birlikte incelendiği çalışmalar nadirdir. Ayrıca, örgütsel uygulamalar araştırmalarda genellikle tek tek ele alınmakta, bunların farklılıklarının doğurabileceği sonuçlar dikkate alınmamaktadır. Yazındaki söz konusu eksiklerin kavramsallaştırılmasına ve görgül incelemeyle bu hususlarda katkı sağlanmasına yönelik olarak bu tezde iki ayrı örgütsel uygulamanın benimsenmesi ve bunların uygulanmasında ayırma incelenmektedir. Söz konusu uygulamalar, kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal yönetişimdir. Bunlar, farklı uygulamalar oldukları için benimsenmelerinin de farklı kurumsal ve örgütsel öncüller tarafından şekillendirildiği düşünülmüştür. Bunun yanı sıra, farklı uygulamalarda ayırma da farklı öncüller tarafından belirlendiği varsayılmıştır. Bu keşifsel araştırmada görgül veriler Borsa İstanbul'a (BİST) kayıtlı olan şirketler hakkında 2010-2017 yılları için toplanmıştır. Bu şirketlerin kurumsal yönetişimi ve kurumsal sosyal sorumluluğu ne ölçüde benimsedikleri ve uyguladıklarına dair söz konusu uygulamalara ilişkin kurumsal ve örgütsel öncüllere dair veriler boylamsal olarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Görgül bulgular benimseme ve uygulamanın öncüllerinin farklılaştığını ve ayrıca her birinin öncüllerinin uygulamalar arasında da farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New institutionalism attaches importance to institutional effects in explaining the adoption or diffusion of organizational practices. Although isomorphism and decoupling are commonly studied concepts, studies examining both of these are rare. In addition, organizational practices are often examined individually in the literature, and the consequences of their differences are not considered. In this thesis, in order to conceptualize the deficiencies in the literature and to contribute to these issues with empirical analysis, this thesis examines the adoption and decoupling of two different organizational practices. These practices are corporate social responsibility and corporate governance. Since these are different practices, their adoption is thought to be shaped by different institutional and organizational antecedents. In addition, it is assumed that decoupling in different applications is determined by different predictors. In this exploratory research, empirical data were collected for companies listed in Borsa Istanbul (BIST) for the years 2010-2017. Data on the institutional and organizational antecedents of these practices regarding the extent to which these companies have adopted and implemented corporate governance and corporate social responsibility were collected and analyzed longitudinally. Empirical findings show that the antecedents of adoption and practice differ, and that the antecedents of each differ also between the practices that we examine.