Quardarik polinimların bilgisayar destekli faktorizasyonu kullanarak kayıpsız iki-kapılı devre tasarımı
- Tez No: 56172
- Danışmanlar: PROF.DR. B. SIDDIK YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
/// öz QUADRA TİK POLİNOMLARIN BÎLGÎSA YAR DESTEKLİ FAKTORİZASYONUNU KULLANARAK KA YIPSIZ İKİ-KAPILI DEVRE TASARIMI Bu çalışmada, verilen bir quadratik polinomun bilgisayar yardımıyla faktorizasyonu yapılarak kayıpsız iki-kapılı devre tasarımı incelenmiştir. Önce verilen n. dereceden bir quadratik polinom G(p2) ' nin bilinen Gn katsayıları ile katsayıları bilinmeyen g(p) polinomunun gn katsayılarından doğrusal olmayan bir denklem takımı oluşturularak ; bu denklem takımı Matlab paket programının Optimizasyon Toolbox 'mda En Küçük Kareler Metodu ile çözülmüştür. Faktorizasyon işleminden sonra verilen ve hesaplanarak bulunan alçak geçiren merdiven yapı tipi filtrelere ait polinomlarm genlik ve faz eğrileri çizdirilmiştir. ABSTRACT DESING OF LOSSLESS TWO-PORT CIRCUIT BY USING COMPUTER AIDED FACTORIZATION OF QUADRATIC POLYNOMIALS In this thesis, factorization of a given quadratic polynomial by means of a computer is done and lossless two-port circuit desing is studied. First a non linear equation set is formed between known Gn coefficients of a n-order quadratic polynomial G(p2) and gn coefficients of unknown coefficient g(p) polynomial, and then this set is solved by Least Square Method in Optimization Toolbox of Matlab simulation programme. After factorizing, given and calculated polynomial low-pass ladder type filters of amplitude and phase curves are drowed.
Özet (Çeviri)