Radiatif transfer denkleminin legendre polinomu ile çözümü
Solution of the radiative transfer equation with legendre polynomials
- Tez No: 876327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Legendre polinomları, diferansiyel denklemlerin ve integral işlemlerinin çözümünde kullanılan önemli bir matematiksel araçtır. Bu çalışma, Legendre polinomlarının radiatif transfer denkleminin çözümünde nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Çözüm sürecinde, Legendre polinomlarının özellikleri ve integral temsilleri üzerinde odaklanılarak, radiatif transfer denkleminin analitik bir çözümü elde edilmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak genel literatür bilgisine yer verilmiştir. İkinci bölümde gerekli temel tanımlar ve kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde Legendre polinomu ve Legendre yöntemi (PN) tanıtılarak bu yöntemin radiatif transfer denklemine çeşitli saçılma fonksiyonları için uygulanması gösterilmiştir. Dördüncü bölümde Legendre polinom yönteminin lineer anizotropik, saf quadratik ve Rayleigh saçılma fonksiyonları için radiatif transfer denklemine uygulanmasının sonucunda elde edilen özdeğerler tablolaştırılıp yorumlanmıştır. Beşinci bölüm sonuç ve tartışma kısmına ayrılıp sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Legendre polynomials are an important mathematical tool used in solving differential equations and integral operations. This study demonstrates how Legendre polynomials can be effectively used in solving the radiative transfer equation. By focusing on the properties and integral representations of Legendre polynomials in the solution process, an analytical solution to the Radiative transfer equation has been obtained. This thesis consists of five sections. The first section is dedicated to the introduction, providing a general overview of the literature. In the second section, essential basic definitions and concepts are presented. The third section introduces Legendre polynomials and the Legendre method (PN), demonstrating the application of this method to the radiative transfer equation for various scattering functions. The fourth section involves the application of the Legendre polynomial method to the radiative transfer equation for linear anisotropic, pure quadratic, and Rayleigh scattering functions, and the resulting eigenvalues are tabulated and interpreted. The fifth section is devoted to the conclusion and discussion, summarizing the findings.