Sosyal sermaye ve toplumsal eşitsizlik
Social capital and social inequality
- Tez No: 561729
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal sermaye kavramı, gitgide gücünü günlük yaşamımızda hissedebildiğimiz ve oldukça etkilendiğimiz bir hal almıştır. Her ne kadar 19. yüzyıldan itibaren etkileri sosyal bilimciler tarafından hissedilmeye başlandıysa da 20. yüzyılın son çeyreğinde ancak kuramsallaşabilmiştir. Hatta bu konuda Putnam, sosyal sermayenin 20 yüzyıl boyunca en az altı kez keşfedildiğini fakat kimsenin dikkatini çekmediğini söylemiştir. Sosyal sermaye kabaca, sosyal iletişim ağlarını bir servet olarak yorumlayıp ondan belirli faydalar sağlama olarak tanımlanabilir. Herkesin eşit oranda sahip olduğu bir servet olmadığı için toplumsal adaleti zedelediği düşünülse de sosyal sermayenin temel sosyopolitik sorunlar olan eğitim, sağlık, çalışma ve barınma ihtiyaçlarını sorunlara çözüm getirdiği açıktır. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal sermaye kavramı, gelişimi, türleri ve ölçümü incelenmiştir. Bölümün sonunda yer alan temel sosyopolitik sorunlar olan eğitim, sağlık çalışma ve barınma ile ilişkileri tartışılmıştır. Bu kısım ayrıca araştırmamızın desenini de oluşturacaktır. İkinci bölüm ise tamamen toplumsal eşitsizlik kavramına ayrılmıştır. Tüm yönleriyle toplumsal eşitsizlik kavramı ele alındıktan sonra kavramın içini dolduran yaklaşımlara yer verilmiştir. Bu bölümün son kısım ise toplumsal eşitsizliğin doğurduğu sonuçlara ayrılmıştır. Çalışmanın son bölümüne gelindiğinde ise çalışmaya da adını veren sosyal sermaye ve toplumsal eşitsizlik ilişkisi Dünya Değerler Araştırması verilerinden hareketle açıklanmaya ele alınacaktır. Sosyal sermayenin unsurlarına ve toplumsal eşitsizliği gözlemleyebildiğimiz temel sosyopolitik sorunlara ilişkin betimleyici istatistiklerin incelendiği ilk iki kısmın ardından, sosyal sermayenin her bir unsurunun eğitim, sağlık, çalışma ve barınma alanlarına doğrudan etkisi araştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of social capital has become increasingly influential in our daily life. Although the effects of the social capital has began to be felt by the social scientists from the 19th century onwards, It was theorized in the last quarter of the 20th century. Even Putnam has said that social capital has been discovered at least six times over the course of 20th centuries, but no one has noticed. Social capital can be describe as interpret social networks as a fortune and provide specific benefits from it. It is clear that social capital has solved the basic sociopolitical problems just like education, health, work and sheltering needs, even though it is thought that there is harm to social justice because everyone does not have an equal wealth. In the first part of the study, social capital concept, development, types and measurement are examined. The main sociopolitical problems, like education, health, work and sheltering, are discussed at the end of the chapter. This section will also form the pattern of our research. The second part is completely divided into social inequality. After considering the concept of social inequality in all aspects, the approaches that fill the concept are examined. The last part of this section is devoted to the consequences of social inequality. In the last part of the study, the relationship between social capital and social inequality, which gives its name to the study, will be discussed with reference to the World Values Survey. After the first two sections, which examine the descriptive statistics on the basic socio-political issues we can observe the elements of social capital and social inequality, the direct effect of each element of social capital on education, health, work and shelter areas has been investigated and interpreted in last section.