Öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) düzeyleri
Technological and pedagogical content knowledge (TPCK) level of preservice teachers
- Tez No: 561730
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, eğitim fakültesi son sınıf öğrencilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeyleri incelenmiştir. Çalışma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Konya ilindeki bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenim gören Fen Bilgisi, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Sınıf Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 221 öğretmen adayı üzerinde yapılmıştır. Çalışmada veri aracı olarak, Kıray (2016) tarafından geliştirilen ve toplam 55 maddeden oluşan“TPAB-Fen Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler, SPSS 22 paket programına aktarılıp yüzde-frekans analizi, t testi, F testi (Anova) ve Tukey testinden yararlanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of Technological and Pedagogical Content Knowledge (TPCK) of the senior students of the faculty of education was examined. The study was conducted on 221 preservice teachers in the last year of Science, Physics, Chemistry, Biology and Primary Education Department of a University in the city of Konya. Consisting of 55 items, "(TPAB) Science Self-Efficacy Scale'' which was developed by Kıray (2016), was used as a data tool in the study. The data obtained from the application were transferred to SPSS 22 package program and analyzed by using percentage-frequency analysis, t test, F test (Anova) and Tukey test. While the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels of the preservice teachers did not differ significantly according to the candidates' gender, age, high school, mother education level and father education level (p>0.05), it was concluded that the candidates differed significantly according to their field departments.