Kahramanmaraş koşullarında uygulanan farklı fosforlu gübre dozlarının bazı yerfıstığı çeşitlerinin verim ve kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 56175
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 6. ÖZET Kahramanmaraş koşullarında PI 288109, NC 7, Gazipaşa ve NY yerfıstığı çeşitlerine 0, 3, 6, 12 ve 24 kg P2Os/da fosforlu gübre dozları uygulanmıştır. En yüksek meyve verimleri, PI 288109, NC 7, Gazipaşa ve NY 7 çeşitlerinde 12 kg P2CVda uygulamasından sırası ile; 340.23, 400.40, 372.74 ve 363.20 kg/da olarak elde edilmiştir. En yüksek bitkide meyve ağırlığı değerleri; PI 288109, NC 7 ve NY 7 çeşitlerinde 12 kg P2(Vda fosforlu gübre verilen uygulamadan sırası ile, 59.50, 85.55, ve 46.55 g/bitki, Gazipaşa çeşidinde ise 24 kg PüCVda fosforlu gübre verilen uygulamadan 65.80 g/bitki olarak elde edilmiştir. En yüksek bir bitki meyve sayıları tüm çeşitlere 12 kg P2(Vda fosforlu gübre verilen uygulamadan PI 288109 için 61.33, NC 7 için 66.87, Gazipaşa için 67.93 ve NY 7 için 64.20 meyve sayısı/bitki olarak elde edilmiştir. 100 tohum ağırlığı ile meyve iç oranları tüm çeşitlere 12 kg P205/da fosforlu gübre uygulamasından yüksek olmuştur. En yüksek tohumda yağ oranı; PI 288109 ve NY 7 çeşitlerine 12 kg P205/da fosforlu gübre verilen uygulamadan % 61.15 ve % 64.81, NC 7 ve Gazipaşa çeşitlerine 24 kg P205/da fosforlu gübre verilen uygulamadan % 60.04 ve % 61.98 olarak bulunmuştur. En yüksek tohumda protein oranlan PI 288109, Gazipaşa ve NY 7 çeşitlerine 6 kg P2Os/da fosforlu gübre verilen uygulamadan % 28.16, % 34.03 ve % 29.98 ve NC 7 çeşidine 12 kg P2Oş/da fosforlu gübre verilen uygulamadan % 29.83 olarak elde edilmiştir. Yaprakta P kapsamları tüm çeşitler için gübre dozuna bağlı olarak artmıştır. Yaprakta N kapsamları tüm çeşitler için en yüksek olmak üzere PI 288109, NC 7, Gazipaşa ve NY 7 çeşitleri için 12 kg P2Oş/da' da sırası ile % 3.66, % 3.77, % 4.31 ve % 5.86 olarak elde edilmiştir.57 En yüksek yaprakta K kapsamları olmak üzere PI 288109 ve Gazipaşa çeşitleri için 12 kg P205/da' da sırası ile % 2.55 ve % 3.20, NC 7 ve NY 7 çeşitleri için 6 kg P205/da' da sırası ile % 3.25 ve % 2.73 olarak elde edilmiştir. En yüksek Mg kapsamları PI 288109 çeşidi için 6 kg P205/da' da % 0.68, NC 7 çeşidi için 12 ve 24 kg P2O3/Cİ8 uygulanan parsellerden % 0.66, Gazipaşa çeşidi için 12 kg P205/da uygulanan ve % 0.69, NY 7 çeşidi için 6, 12 ve 24 kg P2Os/da uygulanan parsellerden % 0.66 elde edilmiştir. Yaprakta en yüksek Fe kapsamları PI 288109, NC 7, Gazipaşa ve NY 7 çeşitleri 3 kg P20.s/da uygulanan parsellerden sırası ile; 156 ppm, 143 ppm, 93 ppm ve 89 ppm elde edilmiştir. Yaprakta en yüksek Mn kapsamları PI 288109 ve Gazipaşa çeşidi için 6 kg P2(Vda uygulamadan 72 ppm ve 70 ppm; NC 7 çeşidi için 3 kg P2(Vda uygulamadan 72 ppm; NY 7 çeşidi için 12 ve 24 kg P2Os/da uygulamadan 55 ppm olarak elde edilmiştir. Yaprakta en yüksek Cu kapsamları PI 288109 ve Gazipaşa çeşidinde 3 kg P205/da, NC 7 çeşidinde 0 kg P2Os/da ve NY 7 çeşidinde ise 6 kg P2(Vda' dan sırası ile; 50, 55, 53 ve 50 ppm olarak elde edilmiştir. Fosforlu gübre dozu uygulaması arttıkça tüm çeşitlerin yapraklarındaki Zn kapsamları azalmıştır. Elde edilen verilere göre incelenen bu özellikler açısından yöre koşulları dikkate alınacak olursa fosforlu gübreye en iyi cevap veren çeşitlerin NC 7 ve Gazipaşa ve en uygun gübre dozunun da 1 2 kg. P2(Vda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
58 7. SUMMARY' In this study, the difference levels of phosphorus fertilizer (0,3,6,12 and 24 kg. P2CVda were applied to the some groundnut varieties (PI 288109, NC 7, Gazipaşa, and NY 7) under K.Maraş conditions. The highest yield (340.23, 400.40, 372.74 and 363.20 kg/da) was observed from the PI 288109, NC 7, Gazipaşa and NY 7 varieties at 12 kg. P205/da application. Pod weight of plant (59.50, 85.55 and 46.55 g/plant) were observed from the PI 288109, NC 7 and NY 7 varieties at the level of 12 kg P205/da and from the Gazipaşa variety (65.80 g/plant) at the level of 24 kg P2Os/da treatment. The highest average pod numbers of plant (61.33, 66.87, 67.93 and 64.20 pod number/plant) were obtained from the PI 288109, NC 7, Gazipaşa and NY 7 varieties at the level of 12 kg P2Os/da application. The highest 100 seed weight and seed/pod were obtained at the level of 12 kg P20?/da from all of varieties. The highest seed oil content (61.15 and 64.81 %) was obtained from PI 288109 and NY 7 varieties at the 12 kg P205/da level of phosphorus fertilizers. But NC 7 and Gazipaşa varieties (60.04 and 61.98 %) at the 24 kg P205/da treatment. The highest seed protein content (28.16, 34.03 and 29.98 %) were obtained from the PI 288109, Gazipaşa and NY 7 varieties with application of 6 kg P205/da and NC 7 variety with 12 kg P205/da application (29.83 %). The highest P content of all test plant leaves were increased with the increasing of fertilizer doses. The highest N content of all test plants leaves (3.66, 3.77, 4.31 and 5.86 %) were observed from PI 288109, NC 7, Gazipaşa and NY 7 varieties at the level of 12 kg P2Os/da. The highest K content of leaves (2.55 and 3.20 %) were observed from the PI 288109 and Gazipaşa varieties at the level of 12 kg P2Os/da and the highest K content59 (3.25 and 2.73 %) were observed from the NC 7 and NY 7 varieties at the level of 6 kg P>(Vda.with the increasing of fertilizer doses. The highest Mg content of PI 288109 variety (0.68 %) was observed at the level of 6 kg P2CVda, the NC 7 variety (0.66 %) at the level of 12 and 24 kg P205/da, the Gazipaşa variety (0.69 %) at the level of 12 kg P2(Vda and the NY 7 variety (0.66 %) at the level of 6, 12 and 24 kg P205/da. The highest Fe content of all test plant leaves (156, 143, 93 and 89 ppm) were observed respectively from PI 288109, NC 7, Gazipaşa and NY 7 varieties at the level of3kgP20,/da. The highest Mn content were observed (72 and 70 ppm) from PI 288109 and Gazipaşa varieties at the levels of 6 kg P2Oş/da, the NC 7 variety (72 ppm) at the level of 3 kg P2Os/da and the NY 7 variety (55 ppm) at the level of 12 and 24 kg P205/da. The highest Cu content were observed (50 and 55 ppm) from PI 288109 and Gazipaşa varieties at the levels of 3 kg P2(Vda, the NC 7 variety (53 ppm) at the level of 0 kg P205/da and NY 7 variety (50 ppm) at the level of 6 kg P2(Wda. With the increasing of fertilizer doses, the content of Zn in all plant leaves were decreased. According to the results the characteristics studies were obtained that the positive responsible phosphorus uptake were with NC 7 and Gazipaşa varieties and the effeciancy phosphorus fertilizer at level of 12 kg P2(Vda treatment was determined.