Akustik işaretler kullanarak en yüksek olabilir yöntemi ile kan akış hızının tahmini
  1. Tez No: 56176
  2. Yazar: ALİ ÖTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
44 ÖZET Doppler tekniği vücut içerisindeki kan akışının insan vücuduna zarar vermeden (non - invasive) incelenmesinde kullanılan önemli bir tekniktir. Doppler fark frekansı, kanın akış hızı ile doğrudan orantılı olduğu için çeşitli spektrum analiz metodları ile analiz edilerek Doppler spektrumunun zamanla değişimini gösteren spektrumunu ve bu spektrumlardan kan akış ile ilgili çeşitli klinik bilgiler elde edilebilir. Bu tezde, Ferrara tarafından türetilmiş olan kısa genişbandlı darbe treni kullanılarak kandan saçılan işaret için tasarlanan model kullanıldı. Bu model işaretler kullanılarak kan akış hızının tahminini bulmak için geniş band dağılımının Maksimum Likelihood (En Yüksek Olabilirlik) staratejilerinin teoriksel hesapları kısaca açıklandı. Bu modeldeki işaretin öz ilişkisi hesaplanarak, saçılan kan akış hızının ortalaması ve hedeften yansıyan kan akış hızının genlik, peryod ve öz ilişki fazı üzerindeki etkileri araştırıldı. Kan akış hızındaki işaretin gecikmesi ve frekans kayması göz önüne alınarak yine Ferrara tarafından geliştirilen estimatörler incelendi. Nokta hedef varsayımı temel alınarak daha basit genişband En Yüksek Olabilirlik tahmini elde edildi. Bu yeni tahminler damardaki tek bir nokta ve tüm damar genişliğinin performansları için teorik olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Doppler ultrasound is an important technique for non invasively detecting the velocity of blood. In this thesis, the model which existed by Ferrara was used for Maximum Likelihood estimation, and the train of short wideband pulses were described to find the blood velocity. Calculating the effects of the autocorrelation in this model, the mean scatterer velocity, of the spread target velocity, and period, magnitude and phase were researched. Estimators which developed by Ferrara were examined in accordance with shift frequency and signal delay. These new estimation methods were analyzed theoretical for global and local performance in vessel