Kahramanmaraş koşullarında toprağa farklı miktarlarda uygulanan leonardit ve azot dozlarının arpa verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effect of leonardite and nitrogen doses applied to soil in different amounts on barley yield and yield components under Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 678925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Müdürlüğü deneme alanında 2018-2019 yılında tesadüf blokları planına göre 4 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Denemede uygulanan farklı miktardaki gübre dozlarından azot 0 kg/da (N0), 5 kg/da (N5), 10 kg/da (N10), 15 kg/da (N15 ) uygulamalarının yarısı ekimle diğer yarısı sapa kalkma başlangıcında verilmiştir. Leonardit ise 0 kg/da (L0), 5 kg/da (L5), 10 kg/da (L10) dozları da ekimle toprağa verilmiştir. Bitkideki bu gübrelemeyle verim ve verim özellikleri üzerinde etkileri incelenmiştir. Deneme sonucunda azot × leonardit uygulamasıyla arpada; bitki boyu, başaktaki dane sayısı, bin dane ağırlığı, dane verimi ve biyomasın etkileri önemli bulunurken, başaklanma süresi, başaktaki dane ağırlığı ve hasat indeksi önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental area of the Eastern Mediterranean Transition Zone Agricultural Research Directorate in 2018-2019 according to the random blocks plan with 4 replications.Of the different doses of fertilizer applied in the experiment, half of the nitrogen applications at 0 kg/da (N0), 5 kg/da (N5), 10 kg/da (N10), 15 kg/da (N15) were given at the beginning of the stem lift. Leonardite, on the other hand, was planted in 0 kg/da (L0), 5 kg/da (L5), 10 kg/da (L10) doses. The effects of this fertilization in the plant on yield and yield characteristics were investigated. As a result of the experiment, in barley with nitrogen × leonardite application; While the effects of plant height, number of grains per spike, thousand grain weight, grain yield and biomass were found to be significant, the duration of spike, grain weight and harvest index were found to be insignificant