Acil durumlarda ekiplerin etkili hale getirilmesi ve olay komuta sistemi
Effective team of making and events in emergency command system
  1. Tez No: 561753
  2. Yazar: ÖZLEM KUTBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İlk ve Acil Yardım, Labour Economics and Industrial Relations, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acil durumlar, her sene firmalarda hem hayati tehlikelere hem de büyük maddi zararlara neden olmaktadır. Yalnız bu durumlar en aza indirilebilir. Firmaların acil durumlar karşısında bilinçli ve hazır olduklarında zarar ve hayati riskler önlenebilir, etkileri minimuma indirilir ve firmalar olağan hayatlarına daha süratli dönebilir. Bu araştırıda aktif bir acil durum yönetim programı hazırlanması ve uygulanması için takip edilecek yollar içermektedir. 160 ülke tarafından onaylanmış bir standart olan ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Standardı, daha önceden yayınlanan BS 25999 İş Sürekliliği Standardının, ISO standardı olarak çıkarılan, revize edilmiştir. ISO 22301 Standardı, iş sürekliliğini kontrolleri için gerekli programları oluşturmaları, uygulamaları, firmaları, gözlemlemeli, araştırmaları, korumaları ve riskleri azaltmak, yıkıcı olaylardan kurtarmak için belgelenmiş bir yönetim sistemini ilerletmek için gereklilikleri belirtir. Bu çalışmada hastanelerin acil durumlara hazırlıklı olması için acil durum planı gerçekleştirme süreçleri araştırılmıştır. Başka bir anlatımla hastaneler için bir acil durum planı hazırlama raporu sunulmuştur. Acil durum planının süreçleri ele alınmış, örneklemeler yapılarak ve uygulama yapılan hastane için acil durum planları sunulmuştur. Hastanelerde çalışan kişileri acil durum konusunda daha çok bilinçlendirmek için eğitimler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emergencysituationscauseloss of life andfinanciallosses in enterpriseseveryyear. However, this can be prevented. Ifbusinessesarepreparedforsuchsituations, damageandinjuryorloss of life can be prevented, theirimpact can be reducedandbusinesses can returntotheir normal livesmorequickly. Inthisstudy, step-by-step stepsaretakentoprepareandimplement an effectiveemergencymanagement program. The ISO 22301 Social Security and Business Continuity Management SystemStandard is a standardapprovedbyapproximately 160 countriesand is an advancedimplementation of thepreviouslypublished BS 25999 Business ContinuityStandard as an ISO standard. The ISO 22301 Standardspecifiesrequirementstodevelop a documentedmanagementsystemtohelporganizationscreate, plan, maintain, monitor, review, maintain, protect, andmitigaterisksthatarerequiredtoensurebusinesscontinuity. Inthisstudy, thestages of preparation of emergency plan fortheemergencypreparedness of thehospitalsarediscussed. Inotherwords, an emergency plan preparationreport is presentedforhospitals. Thestages of theemergency plan werediscussed, emergencyplanswerepreparedforthehospital, whichwassupportedwithexamplesandimplemented. Inaddition, trainingsweregiventoincreasetheemergencyawareness of theemployees in hospitals.