E-ihracatta lojistik uygulama ve modelleri
Logistics models in crossborder e-commerce
  1. Tez No: 561752
  2. Yazar: NERGİS SATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY DEMİRALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ticaretin küreselleşmesi, teknolojideki gelişmeler ve internetin sunduğu olanakların artışı ile beraber elektronik ticaret hacminin artmıştır. Elektronik ticaretin ölçülebilir olması ve ülke politikalarından daha az etkilenmesi nedeni ile yeni Pazar arayışında kolay ve ekonomik bir yöntem olarak görülmektedir. Böyle olmakla beraber ülkemizde elektronik ticaretin ülke sınırlarını aşmasına ilişkin son yıllarda hız kazandığı, devlet stratejisi haline getirildiği ve bilinçlendirme çalışmalarının arttığı gözlenmektedir. E-ihracatın kritik noktası onu karlı hale getirebilmek olduğu anlaşılmaktadır. Bu aşamada lojistik, sürdürülebilir ticaret için ana unsurlardan biri olmaktadır. Tezin amacı e-ticaret, e-ihracat ve lojistik uygulamalara yönelik teorik bir çerçeve çizmek, alanında lider çeşitli firmaların lojistik uygulamalar açısından genel yapıları, geleceğe yönelik planlamaları ve bakış açısını irdelemektir. Tez, e-ihracatın omurgası olan ve işletmenin karlılığını direkt etkisi olan lojistik uygulama ve modeller konusunda ışık tutmak amacı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalization of trade, developments in technology and the opportunities offered by the internet, the volume of electronic commerce has increased. Due to the fact that electronic commerce is measurable and less affected by country policies, it is seen as an easy and economical method in the search for new markets. However, in our country, it is observed that the electronic commerce has accelerated in recent years, has been transformed into a goverment strategy and the awareness raising activities have increased. The critical point of crossborder e-commerce is to make it profitable. At this stage, logistics is one of the main factors for sustainable trade. The aim of the thesis is to draw a theoretical framework for e-commerce, crossborder e-commerce and logistics models, to examine the general structure of various leading companies in terms of logistics models, the future planning and point of view. The thesis is prepared to shed light on the logistic models that are the backbone of crossborder e-commerce and which have a direct effect on the profitability of the enterprise.