Supraspinatus tendon yırtığı olan hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation effi̇cacy of pulsed electromagnetic fields therapy on rotator cuff tears
- Tez No: 561780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FATİH YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik rotator manşon yırtıkları, subakromiyal sıkışma sendromunun nihai sonucu olarak ileri yaşta sıkça karşılaşılan omuz ağrısı nedenlerinden biridir. Ağrı ve psödoparalizinin yol açtığı hareket kısıtlılığı nedeni ile önemli bir engellilik sebebidir. Konservatif tedavide, ağrının kontrolü ve kas gücünün artırılması sağlanarak eklem hareket açıklığını yeniden tesis edilmesi amaçlanmaktandır. Bu çalışmada tedavide kullanılan fiziksel tıp ajanlarından manyetoterapinin etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma prospektif, tek kör randomize, plasebo kontrollü olarak planlandı. Fizik muayene ve omuz MR görüntüleme ile supraspinatus yırtığı tanısı alan 40 hasta çalışma programına alındı ve rastgele yöntemle 2 gruba ayrıldı. 1. Gruba hotpack+TENS+US+PEMA, 2. Gruba hotpack+TENS+US+sham PEMA verildi. Tedavi haftada 5 gün ve toplam 10 seans sürmüştür. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi tedavi önce ve sonrası bakılan istirahat VAS, UCLA omuz anketi ve OADİ anketi ile yapılmıştır. Yapılan ölçümlerde her iki grupta da tedavi sonrası VAS, UCLA ve OADİ anketlerinin tedavi öncesine göre anlamlı olarak fark bulunmuştur (p 0.05). Çalışma sonuçlarımıza göre fizik tedavinin kronik rotator manşon yırtıklarında ağrı ve fonksiyonel durumun yönetiminde erken dönemde olumlu etkisi olduğu belirlenmiş, ancak PEMA tedavisinin istatistiksel olarak ilave fayda sağlamadığı tespit edilmiştir. Ancak bu ajanın RKS tedavisindeki kesin yerlerini tanımlamak ve optimum dozu belirlemek icin başka araştırmalara ihtiyac vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic rotator cuff tear is one of the shoulder pain cause which occasionally seen in elderly ages as a result of subacromial impingement syndrome. It's an important cause of disability by the way of pain and pseudoparalisy related joint motion limitation. In conservative treatment, establishment of range of motion by controlling pain and increasing muscle strength is essential. In this trial, we aimed to investigate magnetotherapy that is one of the physical treatment agents used in treatment. This is a randomised, placebo controlled, single blind study. Fourty patients with RCS that diagnosed by physical treatment and MRG included to the study and divided into two groups randomly. Hotpack+TENS+US+PEMF were applied to the first group and hotpack+TENS+US+sham PEMF to the second group. Treatment long for 10 sessions, 5 days in a week. VAS, UCLA shoulder scale and SPADI were used before and immediately after 10 sessions to comparing the efficacy of the therapy in two groups. A statistically significant improvement has been observed in both groups in VAS, UCLA and SPADI scores immediately after treatment (p 0.05). As a result we found that physical treatment agents are effective in RCS related pain and functional limitations at the early period, but addition of PEMF to the conventional physical therapy does not give additional benefits. For these intervention, further investigation will be necessary to define place and optimum dose in the management of RCS.