Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin atom kavramı hakkındaki kavram yanılgıları
The misconceptions about the concept of atom in 7th grade students
  1. Tez No: 561781
  2. Yazar: TUBA AKDAĞ KILICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma ortaokul 7. sınıf öğrencilerinde atom kavramı hakkındaki kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla atom konusunda uzman görüşü alınarak 3 aşamalı 8 sorudan oluşan kavram yanılgısı testi oluşturulmuştur. Kavram yanılgısı testi pilot uygulaması Konya ilinin farklı ilçelerinde 350 7. Sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Güvenirlik uygulamasından elde edilen veriler SPSS 21 paket programında analiz edilmiştir ve KR20 güvenirliğinin 0.65 olduğu saptanmıştır. Test uygulaması 2017-2018 eğitim yılının ikinci ders döneminde Konya ilinde 4 farklı okulda 400 öğrenciye uygulanmış ve elde edilen verilerin analizi sonucunda öğrencilerin çok sayıda kavram yanılgısına sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal misconceptions about atomic concept in 7th grade students. For this purpose, a misconception test consisting of 8 questions consisting of 3 stages was formed by taking expert opinion on atom. The misconception test pilot was applied to 350 7th grade students in different districts of Konya. The data obtained from the reliability application were analyzed in SPSS 21 package program and the KR20 reliability was found to be 0.65. The test application was applied to the 400 students in 4 different schools in Konya during the second semester of the 2017-2018 education year and it was found out that the students had many misconceptions as a result of the analysis of the data.