Tedarik zinciri ve lojistik çalışanlarının yetkinlik alanlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research towards determination of competency areas of supply chain and logistics employees
  1. Tez No: 561783
  2. Yazar: CEYDA DİRHEMSİZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde sürdürülebilir rekabet avantajının örgütlerin hem kendi bünyelerinde, hem de beraber oluşturdukları tedarik zinciri ağı boyunca uyguladıkları tedarik zinciri ve lojistik yönetimi faaliyetlerinin etkin yönetilmesi ile kazanılacağı anlaşılmıştır. Müşterilerin çok çeşitli ürün ve hizmete daha uygun fiyatlarla ulaşmak istemesi, örgütleri sürdürülebilir rekabet kazanmak için tedarik zinciri ve lojistik yönetimine yöneltmiştir. Tedarik zinciri ve lojistik yönetiminin temel amacı düşük maliyetle yüksek müşteri değeri yaratmak ve bunun sonucunda rekabet avantajı kazanmaktır. Söz konusu maliyetin düşürülmesi için için farklı alanlarda farklı yöntemler uygulanmaktadır. İnsan kaynakları alanında tedarik zinciri ve lojistiğin etkin yönetilmesi ile maliyetlerde düşüş yaşanacağı, müşteri değerinin artacağı ve rekabet avantajının kazanılacağı öngörülmektedir. Ancak teknolojinin yaygın kullanımı ile iş yapış şekilleri değişmiş ve daha karmaşık hale gelmiştir. Bunun sonucunda, tedarik zinciri ve lojistik çalışanlarından sahip olması beklenen bilgi, beceri, davranışlar ve kişilik özellikleri de değişmiştir. Çalışmanın amacı, tedarik zinciri ve lojistik yönetiminin etkin yönetilmesi amacıyla tedarik zinciri ve lojistik çalışanlarının sahip olması beklenen yetkinlik alanlarının neler olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk önce literatür taraması yapılarak bilgi, beceri ve yetkinlik havuzu oluşturulmuş, daha sonra kategorisel analiz tekniğinin kullanıldığı içerik analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda tedarik zinciri ve lojistik çalışanlarının sahip olması beklenen beş temel yetkinlik alanı olduğu ortaya konmuştur. Bu yetkinlik alanları; Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Teknik Bilgi ve Becerileri, Temel İşletmecilik ile Yönetim Bilgi ve Becerileri, Beklenilen Davranışlar, Beklenilen Kişisel Özellikler, Teknoloji, Bilgi Sistemleri ve Bilgisayar Okuryazarlığı
Özet (Çeviri)
Recently it has been understood that sustainable competitive advantage will be achieved by the effective management of supply chain and logistics management activities implemented throughout the supply chain network both within the organization and with the different organizations. Customers want to reach more variety of products and services at more affordable prices. So that, organizations have turned to supply chain and logistics management in order to gain sustainable competition. The main objective of supply chain and logistics management is to create high customer value with the lower cost and consequently to gain competitive advantage. Different methods are applied in different fields to reduce this cost. In the field of human resources, it is predicted that the effective management of supply chain and logistics will lead lower costs, higher customer value and competitive advantage. However, with the extensive usage of technology, the ways of doing business have changed and become more complex. As a result, the expected knowledge, skills, behaviors and personality characteristics of the supply chain and logistics employees have been changed. The aim of the study is to reveal the competency areas expected to be owned by the supply chain and logistics employees in order to manage the supply chain and logistics management effectively. For this purpose, firstly literature review was performed and a knowledge, skill and competency was created. After that, a categorical analysis was employed, as a Content Analysis Technique. As a result of the study, five main competencies were emerged which supply chain and logistics employees are expected to have. These are; Supply Chain and Logistics Management Technical Knowledge and Skills, Basic Business Administration and Management Knowledge and Skills, Expected Behaviors, Expected Personal Characteristics, Technology, Information Systems and Computer Literacy.