Karabük çevresinde yetişen menengiç (Pistacia terebhintus L.) bitkisinin ağır metal iyon birikimlerinin araştırılması
The investigation of heavy metal ion accumulatin in menengic (Pistacia terebhintus L.) plant located around Karabuk
  1. Tez No: 561794
  2. Yazar: AHMET EMRAH KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çevre, bitki ve insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri bilinen ve en önemli kirleticilerden biri olan ağır metaller, endüstriyel prosesle ürün üretiminde çok miktarda kullanılıp doğaya salınmaktadır. Yaşadığımız ortamın kirlenmesine sebep olan başlıca ağır metaller arasında demir, kurşun, kadmiyum, krom, bakır, nikel ve mangan bulunmaktadır. Ağır metal kirliliğine sebep olan belli başlı sanayi kuruluşları içinde demir çelik fabrikası, haddehaneler, deri sanayii, çimento üretim tesisleri yer alır. Bu çalışmada, Karabük merkez ve çevresinden belli mesafelerde 8 farklı noktadan menengiç (Pistacia terebinthus L.) bitki meyve örnekleri alınmış, kurutulup öğütülerek analiz edilmiştir. Ağır metal değerleri (mg/kg) Atomik absorbsiyon analizi yöntemiyle belirlenmiştir. Çevresi dağlarla çevrili olan Karabük ilinin aynı zamanda Demir çelik fabrikasının merkezde bulunması ve diğer tesislerin de yakın çevrede olması nedeniyle hava kirliliğinin yaşandığı iller arasındadır. Yapılan analiz sonucunda ağır metal değerlerinin merkezden uzaklaştıkça azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Pistacia terebinthus, ağır metal birikimi, Karabük ili
Özet (Çeviri)
Heavy metals, which are known as one of the most important pollutants which have negative effects on environment, plants and human health, are used in industrial production and released to nature. The main heavy metals that cause pollution are iron, lead, cadmium, chromium, copper, nickel and manganese. Major industrial enterprises that cause heavy metal pollution include iron and steel factory, rolling mills, leather industry, and cement production facilities. In this study, the seeds of the Menengic (Pistacia terebinthus L.) from 8 different areas of Karabük center and at certain distances were taken and analyzed by drying and grinding. Heavy metal values (mg/kg) were determined by atomic absorption analysis method. Karabük province, which is surrounded by mountains, is also one of the provinces where air pollution is experienced due to the fact that the iron and steel factory is located in the center and other facilities are also close. As a result of the analysis, it was observed that heavy metal values decreased as they moved away from the center. KeyWords : Pistacia terebinthus, heavy metal accumulation, state of Karabük