Karşı reklam uygulamalarında 2000 ve 2018 yılları arasındaki arşivlenmiş youtube reklamları üzerine içerik analizi
Content analysis on archived youtube ads between 2000 and 2018 in counter advertisement apps
- Tez No: 561806
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İşletme, Radio and Television, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada tüketicilerin bilinçlenmesi ve farkındalığının arttırılması yönünde bir eğilimle gerçekleştirilen karşı reklamlar incelenmiştir. Özellikle de kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve bazı ticari kuruluşlarca da sıklıkla tercih edilen karşı reklamlar, oldukça etkili araçlardır. Günümüzde toplumun karşı karşıya olduğu sorunları daha görünür hale getirmek ve bu konuda tüketicinin bilinçlenmesini hedefleyen karşı reklamların önemini ortaya koymak, işlevlerini ve sosyal medya platformlarından YouTube'daki durumunu analiz etmek bu araştırmanın temel amacıdır. Tüketicinin bilinçlenmesi adına da, karşı reklamların daha görünür olması ve işlevlerinin daha anlaşılır olması oldukça önemlidir. Bu araştırmada YouTube'da 2000-2018 yılları arasında yayımlanan videolar içerisinde seçilmiş olan 17 adet karşı reklam uygulaması video içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda yapılan içeriklerin analizi sonucunda yurt dışında yapılan karşı reklamların çocuk istismarı, aile içi şiddet, tütün ürünleri ve uyuşturucu kullanımı odaklı olduğu görülmüş, incelenen reklamlar içerisinde ise Türkiye'de yalnızca tütün ürünleri kullanımının zararları üzerine çalışmalar yapıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, counter-advertisements with a tendency towards raising awareness and awareness of consumers have been examined. Counter-advertisements, which are frequently preferred by public institutions, non-governmental organizations and some commercial organizations, are very effective tools. Nowadays, the main purpose of this research is to make the problems facing the society more visible and to reveal the importance of counter-advertisements that aim to raise the awareness of consumers and to analyze their functions and their status on YouTube from social media platforms. In the name of consumer awareness, it is very important that the opposite advertisements are more visible and their functions are clearer. In this research, 17 counter advertising applications which were selected in videos published between 2000-2018 in YouTube were evaluated with video content analysis method. child abuse are made content analysis of advertisements against made abroad as a result in this direction, domestic violence was seen as tobacco and drug use be focused, while in the analyzed advertisements studies on loss of use only tobacco products in Turkey appeared to be.