Damping reduction equation for the equivalent linear analysis of seismic isolated structures subjected to near fault ground motions
Yakın saha deprem etkisine maruz kalan sismik izolatörlü yapıların eşdeğer doğrusal analizi için enerji sönümleme denklemi
  1. Tez No: 561816
  2. Yazar: EMRAH KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ, PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, ileri yönelim etkili yakın saha depremlere (YSD) maruz kalan sismik izolatörlü yapıların (SİY) doğrusal olmayan davranışlarını eşdeğer doğrusal (ED) analiz yöntemi ile daha iyi tahmin edebilmek için yeni bir enerji sönümleme denklemi önerilmiştir. Bu amaçla, ilk olarak 29 YSD seçilmiş ve etki alanı zemin sınıfına göre gruplandırılmıştır. Sonra YSD'nin ortalama davranış spektrumları çizilmiş ve her bir deprem seti için işlenmiş tasarım davranış spektrumları elde edilmiştir. Daha sonra seçilmiş deprem kayıtları ile sismik izolatörlü yapıların zaman tanım alanında hesap yöntemi (ZTAHY) ve ED analizleri yapılmıştır. Bundan sonra, bu analizlerde kullanılan her bir set için YSD ile yapılan ZTAHY analizlerinden elde edilen deplasmanların ortalamaları hesaplanmıştır. Ortalama deplasmanları ED analizler ile elde etmek için gerekli enerji sönümleme katsayıları, ED analizini geriye doğru hesaplayarak elde edilmiştir. Bu enerji sönümleme katsayılarının, bu çalışmada kullanılan parametrelerin boyutsuz halleri ile davranışı incelenmiş ve doğrusal olmayan regresyon analizi ile enerji sönümleme denklemi formüle edilmiştir. İzolatör akma dayanımı, elastik olmayan titreşim periyodu, davranış spektrumu ikinci köşe periyodu ve en büyük yer ivmesinden etkilendiğini, dolayısı ile ED analiz ile elde edilen deplasman sonuçlarının etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak önerilen enerji sönümleme denklemi kullanılarak yapılan ED analizlerin, doğrusal olmayan gerçek davranışı literatürde ve tasarım kodlarında bulunan enerji sönümleme denklemi kullanılarak yapılan analizlere göre daha yakın tahmin ettiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, a new damping reduction equation is proposed to obtain reasonable estimates of the actual nonlinear responses of seismic isolated structures (SIS) subjected to near fault ground motions (NGM) with forward-rupture-directivity effect, using equivalent linear analysis (ELA) procedure. For this purpose, first, a set of 29 NGM are selected and grouped according to their site soil classification. Then, the average response spectra of the NGM are plotted and a smoothed design response spectrum for each set of ground motions are obtained. Next, nonlinear time history analysis (NLTHA) and ELA of SIS are performed for the selected ground motions. Subsequently, the average of the isolator displacements calculated from the NLTHA are obtained for each set of NGM considered in the analyses. Then, the damping reduction factor required to obtain an isolator displacement equal to the average isolator displacements obtained from the NLTHA of SIS is back calculated via the ELA procedure. Next, the variation of the damping reduction factor is plotted as a function of various combinations of the parameters considered in this research in dimensionless form and nonlinear regression analyses are performed to formulate the damping reduction equation. The isolator characteristic strength, post elastic period, the corner period of the response spectrum and peak ground acceleration are found to affect the damping reduction factor and hence, the displacements obtained from ELA. The proposed damping reduction equation is found to yield more reasonable estimates of the actual nonlinear responses compared to those available in the literature and design codes.