Su bazlı fosfor pigmentli boyaların homojenizasyonu, stabilizasyonu ve uzun zamanlı ışıma mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of homogenization, stabilization and long-term radiation mechanisms of water based phosphor pigmented paints
- Tez No: 561815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, fotolüminesan pigmentlerin organik yapılı kimyasallar ve additiveler ile homojenizasyon rekasiyonu sonucu stabilizasyon değerleri ve yüksek zamanlı ışıma mekanizmaları kalitatif yöntem kullanılarak incelenmiştir. Denemelerde reaksiyon sıcaklığı, katı/sıvı oranı, fotolüminesan pigment konsantrasyonu, pH, viskozite, ışıma süresi, özgül ağırlık ve reaksiyon süresi parametre olarak seçilmiştir. Deneyler sonucunda fotolüminesan pigmentlerin adapte olduğu organik yapılı kimyasallar ve additiveler belirlenmiş ve formülize edilmiştir. Optimum deney şartları ile elde edilen formülasyon; reaksiyon sıcaklığı (oC) : 25, katı/sıvı oranı (g.mL-1): 63/37, fotolüminesan pigment konsantrasyonu (%): 40 ve reaksiyon süresi (saat): 1,45 olarak belirlenmiştir. Bu şartlar altında fotolüminesans pigment ile diğer organik yapıdaki bileşenler homojenize olarak formülleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stabilization valuations and high-time radiation mechanisms of photoluminescent pigments have been investigated by using qualitative method. In experiments, the reaction heat, solid / liquid ratio, photoluminescent pigment concentration, pH, viscosity, radiation time, specific gravity and reaction time have been chosen as parameters. As a result of the experiments, organic structure chemicals and additions which are adapted by photoluminescent pigments have been determined and formulated. The formulation obtained by optimum experiment circumstances; The reaction heat (oC): 25, solid / liquid ratio (g.mL-1): 63/37, photoluminescent pigment concentration (%): 40 and reaction time (hour): 1.45. Under these conditions, photoluminescence pigment and other organic components have been formulated as homogenized.