Bor stresi altında yetiştirilen çeltik ve Türk Kır Çeltiği bitkilerinde retrotranspozon analizleri
Retrotransposon analysis in rice and Turkish upland rice growth under boron stress
  1. Tez No: 561818
  2. Yazar: ÖZLEM YETGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Retrotranspozonlar, genom içindeki hareketli genetik elementlerdir ve çeltik genomunun %35'ni oluşturur. Bu çalışmada; Houba, Osr30, RIRE1, Hopi, Sukkula ve Nikita retrotranspozonlarının hareketleri 0 ppm, 1 ppm, 5 ppm ve 10 ppm bor konsantrasyonu uygulaması altında yetiştirilen Türk Kır çeltiği ve Bafra Yıldızı çeltik çeşitlerinde, IRAP moleküler marker tekniği kullanılarak incelenmiştir. Polimorfizm oranları Houba, Osr30, RIRE1, Hopi, Sukkula ve Nikita için sırasıyla %0-37, %0-87, %0-100, %0-60, %0-57, %0-100 olarak tespit edilmiştir. Kır çeltiği örneklerinde Bafra Yıldızı örneklerine göre daha fazla sayıda polimorfik bant gözlenmiştir. Düşük bor konsantrasyonu altında yetiştirilen (0 ppm, 1 ppm, 5 ppm ve 10 ppm ) Kır çeltiği örneklerinin çoğundadaha az sayıda bant oluşumu gözlenmiştir. Ancak yüksek bor konsantrasyonu uygulaması altında (0 ppm, 1 ppm, 5 ppm ve 10 ppm) yetiştirilen Bafra Yıldızı cinsi çeltik örneklerinin daha çok sayıda bant gözlenmiştir. Bu sonuçlar, çeltik bitkisinin Türk Kır çeltiği ve Bafra Yıldızı çeşitlerinde farklı bor konsantrasyonlarının, retrotranspozon hareketlerini arttırabileceğini göstermiştir. Ayrıca farklı bor konsantrasyonu altında yetiştirilen çeltik örneklerinde gözlenen fizyolojik değişimlerin sebebinin bu retrotranspozon hareketlerinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Retrotransposons are mobile genetic elements within the genome and made up 35% of the rice genome. In this study; the movements of Houba, Osr30, RIRE1, Hopi, Sukkula and Nikita retrotransposons were examined by using IRAP molecular marker technique in the Turkish Upland and Bafra Yıldızı rice varieties gronwn under at 0 ppm, 1 ppm, 5 ppm and 10 ppm boron concentration application.Polymorphism ratios were detected as Houba, Osr30, RIRE1, Hopi, Sukkula and Nikita 0-37%, 0-87%, 0-100%, 0-60%, 0-57%, 0-100%, respectively. A greater number of bands were observed in the Upland rice samples than the Bafra Yıldızı rice samples. Less band formation was observed in the majority of the Upland rice samples grown under low boron concentration (0 ppm, 1 ppm, 5 ppm ve 10 ppm). However, more bands were observed in the majority of Bafra Yıldızı rice samples grown under high boron concentration applications (0 ppm, 1 ppm, 5 ppm ve 10 ppm). These results showed that different boron concentrations could increase retrotransposon movements in rice cultivars of Upland rice and Bafra Yıldız. Furthermore, it was thought that the physiological changes observed in rice samples grown under different boron concentrations may be caused by these retrotransposon movements.