Isı geçirgenliği fonksiyonu için optimal kontrol problemi
Optimal control problem for heat conductivity function
  1. Tez No: 561819
  2. Yazar: CAVİDE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, ısı iletim probleminde geçirgenlik katsayısına ait bir optimal kontrol problemi ele alınmıştır. Bu tür problemler kötü tanımlanmış problem sınıfında olduğu için çözümlerini bulmada regülerleştirme işlemi gerekmektedir. Bu yüzden bu işleme uygun olacak şekilde yeni bir amaç fonksiyoneli oluşturulmuştur. Bu fonksiyonel için bir minimalleştirici dizi elde edilerek minimum eleman, istenen kontrol fonksiyonu olarak seçilmiştir. Minimalleştirici dizi oluşturmada eşlenik metot yardımıyla fonksiyonelin gradyeni kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar nümerik örneklerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the problem of control of the thermal conductivity in a heat equation. Since these types of problems are ill-posed, the regularization process is needed for obtaining their solutions. Hence a new cost functional which is appropriate to this process has been constituted. Obtaining a minimizing sequence for this functional the minimum element has been choosen as the desired control function. In the constitution of minimizing sequence the gardient of the functional has been used with the help of adjoint method. The obtained results have been tested by numerical treatments.