Sisymbrium loeselii L.'de (Brassicaceae:Cruciferae)enfeksiyona neden olan virüslerin elektron mikroskobu ile belirlenmesi
Identification of the viruses that causes infections on Sisymbrium loeselii L. (Brassicaceae: Cruciferae)
- Tez No: 561839
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Farklı zamanlarda (2007-2018), Türkiye'nin farklı illerinde (Afyonkarahisar, Kütahya, Ankara, Amasya ve Tokat) ana yol güzergahları boyunca tarla, meyve ve sebze bahçeleri ile şehirlerde park ve boş alanlarda yaygın olarak yetişen bir yabancı ot türü olan Sisymbrium loeselii L'de (Brassicaceae:Cruciferae) virüslere özgü simptomlar gözlenmiştir. 2018-2019 yılları arasında toplam 164 simptomlu ve 24 simptomsuz örnek toplanmış ve 48 simptomlu ve 11 simptomsuz örnek elektron mikroskopta incelenmiştir. Simptomsuz örneklerden virüslere özgü herhangi bir görüntü elde edilemezken simptom gösteren örneklerde tek ya da karışımlar halinde Tobamovirus, Potexvirus, Potyvirus ve Closterovirus cinslerine ait boyaları 286-2012 nm, enleri 16-42 nm arasında değişen virüsler belirlenmiştir. Partikül boyları ve genişliklerine göre Tobamovirus grubundan 4, Potexvirus grubundan 3, Potyvirus grubundan 2, Closterovirus grubundan 4 farklı boyutta virüs yanında herhangi bir cins içerisinde konumlandırılamamış çubuk ve küresel şekle sahip 3 farklı virüs partiküli tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At different times (between 2007 and 2018), symptoms peculiar to viruses were observed on Sisymbrium loeselii (L.) (Brassicaceae: Cruciferae) weed species which is commonly grown in agricultural fields, fruit and vegetable gardens, city parks and empty areas of different provinces (Afyonkarahisar, Kütahya, Ankara, Amasya and Tokat) in Turkey. In 2017-2018, a total of 164 plant samples showing virus-specific symptoms and 24 symptomless samples were collected and 48 with symptoms and 11 without symptoms were examined in an electron microscope using negative staining technique. While no virus-specific images were detected from the symptomless samples, it was identified single or mixed of viruses with the size changing between 286-2012 nm in length and 16-42 nm with belonging to Tobamovirus, Potexvirus, Potyvirus and Closterovirus genus. According to their length and width, they were classified as 4 Tobamovirus, 3 Potexvirus, 2 Potyvirus, 4 Closterovirus and in addition to these viruses, uncategorized 3 different virus particles with rod and spherical shapes from the samples which showing symptoms. Most of these viruses were detected at the first time on this plant species in Turkey.