Sısymbrıum loeselıı L. (Brassıcaceae) yabancı otuna karşı potansiyel biyolojik mücadele etmeni melanobarıs atramentarıa (Boheman 1836) (Coleoptera: Curculıonıdae) üzerinde morfolojik ve ekolojik araştırmalar
Investigations on the morphology and ecology of potential biological agents melanobaris atramentaria (Boheman 1836) (Coleoptera: Curculionidae) against Sisymbrium loeselii L. (Brassicaceae) foreign herbs
- Tez No: 312949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sisymbrium loeselii L. (Brassicaceae) bitkisi boş alanlar, bozulmuş topraklar ve yol kenarlarında yetişen bir yabancı ottur. Bu araştırmada S. loeselii üzerinde zarara sebep olan Melanobaris atramentaria (Boheman 1836) (Coleoptera: Curculionidae)'nın morfolojisi, ekolojisi ve zararının araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmanın materyalini, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüs alanında yayılış gösteren S. loeselii bitkisi ile bunlar üzerinde zarar yapan M. atramentaria'nın biyolojik dönemleri oluşturmaktadır. Çalışmalar; arazi sürveyleri, ekolojik çalışmalar ve morfolojik çalışmalar olmak üzere üç kısımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, M. atramentaria dişilerinin yumurtalarını S. loeselii'nin kök, sap ve kök boğazı içerisine bıraktığı, yumurtaların 11-13 (11,0) günde açıldığı, doğada yumurta bırakmanın 60-70 (68) gün sürdüğü, bir dişinin günlük yumurta veriminin 1,1-2,0 (1,6) olduğu, larvanın kök içerisinde beslenerek olgun hale geldiği, ağustos ayının ilk haftasından itibaren kök içerisinde pupa dönemine geçtiği, pupa süresinin 11 gün olduğu ve nisan ayının ilk haftasından itibaren de erginlerin topraktan çıkış yaptığı belirlenmiştir. Böylece, M. atramentaria Erzurum ekolojik koşullarında yılda 1 döl vermektedir.Erzurum ilinde 2010 yılı sürvey çalışması sonuçlarına göre; S. loeselii bitkisinin %18'i ve 2011 yılı sürvey sonuçlarına göre %55,7'si M. atramentaria'nın yumurta, larva veya erginlerinin zararına maruz kaldığı, genel bulaşıklık oranının ise %35,85 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sisymbrium loeselii L. (Brassicaceae) which is a plant is a weedy herb that grows in empty areas, disturbed soils and roadsides. The aim of this investigation was to investigate the morphology, ecology and damage of Melanobaris atramentaria (Boheman 1836) (Coleoptera: Curculionidae) species causing harmful effects on S. loeselii. The materials of this study were S. loeselii which naturally growing in the area of Erzurum, Atatürk University Campus and biological stages of M. atramentaria grown on it. The investigation was included three steps, namely land surveys, ecological and morphological studies. According to results of investigation, it was determined that females of M. atramentaria laid eggs in root, stem and root neck, eggs hatched in 11-13 (11.0) days, oviposition period was 60-70 (68) days in the nature, daily fecundity of female was 1.1-2.0 (1.6), larva became mature in root by feeding, passed to pupa stage from first week of August, duration of pupa was 11 days and new generation adults emerged from soil from first week of April. Consequently, M. atramentaria completed one generation in a year in the Erzurum ecological condition.According to the results of survey at Erzurum Province, it was determined that infestion rates were 18% in 2010 and 55.7% in 2011 of S. loeselii plants by eggs, larvae or adults of M. atramentaria and average infestation rate was 35.85%.