Örgütsel kültür ve iklimin kadın çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisi
The affect of organizational culture and climate on organizational commitment of female employees
- Tez No: 561848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde giderek artan küreselleşmeyle birlikte örgütlerin yönetim yapılarında yenilikler meydana gelmiştir. Örgütler rakip firmalardan bir adım daha önde olabilmek için, örgüt içinde çalışanların bağlılığını arttırıp, kültür ve iklim kavramlarını geliştirmeye başlamışlardır. Örgüt kültürü, örgütsel iklim ve bağlılık gibi konular şirketler için önemli olmaya başlayıp, Türkiye'de de bu konularla ilgili araştırmalar her geçen gün hızla artmaktadır. Kültür ve iklimin olduğu örgütlerde çalışanlar kendilerini işletmede ailenin bir parçası gibi hisseder ve işletmenin sorunlarını kendi sorunları gibi görerek işlerini daha iyi şekilde yaparlar. Örgütlerde kültür ve iklimin artması çalışanlara fayda sağlıyor ancak günümüzde kadın çalışanların iş yaşamındaki sorunları halen daha devam etmektedir. Araştırmanın amacı ise, örgütsel kültür ve iklimin kadın çalışanların örgütsel bağlılığına etkisini ölçmektir. Kadınların iş yaşamında karşılaştığı toplumsal ve bireysel sorunlar ele alınmıştır. Kadın çalışanların örneklem grubu olarak alındığı bu çalışmada örgütsel iklimin örgütsel bağlılığı doğrudan ve yüksek düzeyde etkilediği ortaya çıkmış, sonuç bölümünde yönetici ve akademisyenlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, today, with the increasing globalization, innovations have occurred in the management structures of the organizations. In order to be one step ahead of the rival companies, organizations have started to develop the concepts of culture and climate by increasing the loyalty of the employees within the organization. Organizational culture, climate and commitment began to be important issues for companies, research on these issues in Turkey is rapidly increasing day by day. People working in organizations that have culture and climate feel themselves as a part of the family and they do their job better by seeing the problems of the enterprise as their own problems. The increase in culture and climate in organizations is beneficial for the employees, but the problems of the female employees are still continuing. The aim of the study is to measure the effect of organizational culture and climate on organizational commitment of female employees. The social and individual problems faced by women in business life were discussed. In this study, where female employees were taken as a sample group, it was revealed that organizational climate directly and highly influenced organizational commitment, and in the conclusion section, various suggestions were made to managers and academicians.