Akıllı kent uygulama incelemeleri ve Edirne için bir model önerisi
Smart city application studies and model proposal for Edirne
- Tez No: 561857
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz kent sorunlarına çözüm sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar incelendiğinde; kent nüfusu, ekonomisi, alt yapısı, yeraltı ve yer üstü kaynak kullanımı, kent üretim-tüketimi, imar planlaması kısacası kenti oluşturan tüm yapı taşlarının bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ele alınan sorun ne olursa olsun diğer yapılarla iç içedir ve birinin aksaması diğerlerini de etkilemektedir. Birbirlerinden bağımsız da olsa Türkiye'de de ulusal düzeyde akıllı kent politikaları geliştirilmekte; özellikle belediyeler tarafından ulaşım, toplu taşıma, su ve atık yönetimi, enerji verimliliği ve akıllı yönetişim gibi alanlarda yatırımlar yapılmaktadır. Bu çalışma akıllı kentleri, akıllı kent sistemleri ve büyük veri temelli yenilikçi teknolojilerin, artmakta olan kent nüfuslarıyla orta ölçekli kentlerde de gereksinim olup olmadığına, insan merkezli akıllı kent uygulamalarının önemine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı; Dünya ve Türkiye' deki orta ölçekli kentlerde akıllı kent uygulamalarının incelenmesi, orta ölçekli kent kategorisinde olan Edirne' nin, mevcut akıllı kent proje ve uygulamalarının tespit edilmesiyle Edirne için insan merkezli akıllı kent model önerisinde bulunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
When the studies carried out to provide solutions to today's urban problems are examined; urban population, economy, infrastructure, use of underground and surface resources, urban production-consumption, zoning planning, in short, all the building blocks that make up the city should be rearranged according to the needs of today and the future. Regardless of the problem being addressed, it is intertwined with other structures, and one's disruption affects others. Independently from each other even though Turkey is also smart urban development policies at the national level; investments are made by municipalities in areas such as transportation, public transport, water and waste management, energy efficiency and smart governance. This study focuses on whether smart cities, smart city systems and innovative technologies based on big data are needed in the medium sized cities with increasing urban populations and the importance of human centered smart city applications. Purpose of the study; World and in Turkey Examination of smart city applications in medium-sized cities, medium sized ones Edirne in the city category 's, is available in smart city projects and made human-centric intelligent city model proposal for Edirne by determining the application.