Yeşil tahviller ve iklim finansmanı
Green bonds and climate finance
  1. Tez No: 561856
  2. Yazar: YASİN BAYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yeşil tahviller, iklim projelerinin finanse edilmesinde ve iddialı uluslararası iklim hedeflerine ulaşma yolunda artan faaliyetlerde dönüştürücü bir rol oynama potansiyeli ile büyük heyecan duyulan araçlardır. Bu heyecan, yeşil tahvillerin geçtiğimiz 10 yılda aşırı büyümeleri ve yoğun sermaye aktarımına olanak tanımaları göz önünde bulundurulduğunda haklı görünmektedir. Yatırımcıların artan talebi, büyüyen ihraççı topluluğu ve sürekli olarak iyileşen piyasa koşulları ile varlık sınıfı son yıllarda önemli ölçüde genişleyen yeşil tahviller ve diğer iklim uyumlu tahvil evreninin piyasa büyüklüğü, 2018 yıl sonunda 1,5 trilyon ABD Doları'na ulaşmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, yeşil tahviller ile geleneksel muadilleri arasındaki ilişkinin varlığını araştırarak elde edilen sonuçlara göre hem yatırımcılara bilgi sunmak hem de literatüre katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından ihraç edilen yeşil tahvil ve geleneksel muadilinin Haziran 2016-Mart 2019 dönemindeki günlük verilerinin haftalık ortalamaları kullanılarak Johansen Eşbütünleşme ve Toda-Yamamoto Nedensellik Testleri yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, testlerin gerçekleştirildiği dönemde, yeşil tahvil ile geleneksel tahvilin uzun dönemde eşbütünleşik ve aralarında çift yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Green bonds are a great excitement for the financing of the projects for climate and the potential to play a transformative role in increasing activities to achieve ambitious international climate goals. This enthusiasm seems to be justified as they have boomed and enabled intensive capital transfer over the past 10 years. With the help of the growing demand of investors, the growing issuers' community and the ever improving market conditions, the size of the asset class, of green bonds and the other climate-aligned bond universe have expanded in recent years and they have reached to USD 1,5 trillion by the end of 2018. The main purpose of this study is to provide information to investors and to contribute to the literature according to the results obtained by investigating the relationship between green bonds and their conventional peers. For this purpose, Johansen Cointegration and Toda-Yamamoto Causality Tests were performed for the period between June 2016-March 2019 by using a weekly average of daily data of the green and the conventional bonds issued by the Industrial Development Bank of Turkey (TSKB). According to the results of the study, during the period studied, it was concluded that the green bond and its conventional peer were cointegrated in the long run and there was a bi-directional causality relationship between them.