Sinemasal anlatıda Kürt yönetmenlerin üslup sorunsalı
Kurdish directors' approaches in cinema
- Tez No: 561867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sinema, gerek estetik gerekse de finansal olarak, şüphesiz ki içinde pek çok bileşeni barındırır. Bugün sinema, 125 yıl öncesinin biçimsel yaklaşımına ve finansal örüntüsünün dışına çıkmış, günün gerçekliğini ve kapitalizmin aldığı biçimi özümsemek zorunda kalmıştır. 20. yüzyılın başında ulus-devlet sürecinin dışında kalan ve yurttaşlık hukukuyla bağlı bulunduğu devletlere entegre edilmeye çalışılan Kürtlerin sinema ile ilişki kurmaları, diğer uluslara nazaran, daha geç olmuştur. Sinema salonlarının 20. yüzyılın başında Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde açılması ancak Kürtlerin kendi kimlikleriyle sinema yapabilmeleri süreci arasında neredeyse yarım asırdan fazla süre vardır. Birkaç münferit örneği saymazsak Kürtlerin, Kürt olarak temsil edilmesi Yılmaz Güney'in ortaya çıkışına kadar mümkün olmamıştır. Güney, tıpkı döneminin“Üçüncü Dünya”sinemacıları gibi belgesel gerçekçi bir biçimle, kurmaca hikâyeler anlatırken, finansal olarak Yeşilçam'ın basmakalıp ilişkilerinin içinde kalmıştır. 2000'ler ile birlikte Kürt yönetmenler, Güney'in estetik anlayışından da hareketle, vatandaşı oldukları ülkelerde çekimler yaparak, film fonlarının da desteğiyle, kendi biçimsel anlayışlarını yaratmaya girişmişlerdir.“Sinemasal Anlatıda Kürt Yönetmenlerin Üslup Sorunsalı”başlıklı tez, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı, Türkiye'den Hüseyin Karabey ve Kazım Öz, İran'dan Bahman Ghobadi ve Irak'tan Hiner Saleem ile Şevket Emin Korkî'nin birer filmini, estetik ve finansal bağlamda açıklamaya, göstergeler üzerinden açıklamaya ve aralarındaki ilişkiliyi ya da ilişkisizliği gözler önüne sermeye ve bu sayede bir tartışma yaratmaya çalışmaktadır. Bu amaçtan yola çıkarak, Kürt yönetmenlerin içinde bulundukları siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik bağlamın bunda son derece etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Bugünün koşulları bu yönetmenlerin, tıpkı diğer yönetmenler gibi, sinema anlayışını doğrudan etkilemiş ve onun üzerinden biçimlemiştir. Ancak Kürt yönetmenlerin parçalı bir bölgede bulunması başka tanımlamaları da doğurabilir. Dolayısıyla değişkenliği, dönüşkenliği ve başka bir düzlemde ele alınabilmesi ve tartışabilmesi de mümkündür.
Özet (Çeviri)
Cinema, no doubt both aesthetically and financially, contains many components. Today, cinema has gone beyond the formal approach and financial pattern of 125 years ago and has had to assimilate the reality of the day and the form of capitalism. The Kurds, who were outside the nation-state process at the beginning of the twentieth century and who tried to be integrated into the states they were connected to by citizenship law, became more late than other nations. The opening of the cinema halls in the regions where the Kurds live intensively in the beginning of the 20th century is almost half a century. If we did not count the few individual examples, the Kurdish representation of Kurds was not possible until the emergence of Yılmaz Güney. Güney has also made films with the aesthetics of documentary films such as Third World filmmakers. Financially, he remained within the degenerate relations of Yeşilçam. In the 2000s, Kurdish filmmakers began to shoot with the influence of Yılmaz Güney. They received support from film funds and filmed in the countries where they live. In this period, formal approaches are also noteworthy. In this thesis, Turkey Huseyin Karabey and Kazim Oz, Bahman Ghobadi from Iran, from Iraq's Hiner Saleem and Şevket Emin Korkî'nin a movie's were discussed. These films were examined in an aesthetic and financial context. Their similarities and differences were investigated. Cultural and social conditions of Kurdish directors are very important in film making. Like directors living in other countries. However, the situation of Kurds is somewhat different in terms of politics. Therefore, this situation may change in the near future.