Hollywood'da bir ticari strateji olarak sinemasal evren inşası: John Wıck film serisi özgül örneği
The construction of cinematic universes as a commercial strategy in Hollywood: The case of the John Wick film series
  1. Tez No: 957024
  2. Yazar: EMİN ONURALP GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, John Wick (Chad Stahelski, 2014-2023) aksiyon film serisinin ilk filminin, beklenmedik bir ticari başarı kazanmasının ardından transmedya anlatısına dönüştürülmesi incelenmektedir. Tezin temel iddiası, film serisinin ikinci, üçüncü ve dördüncü filmlerinde ana karakterin öyküsünün yerine daha pazarlanabilir olan yeni unsurların geçtiği ve bunların ön plana çıkarıldığıdır. Bu durum, son yıllarda yalnızca ticari sinemada değil, tüm ticari medya ürünlerinde gözlemlenebilecek bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır. Marvel Sinematik Evreni ve Yıldız Savaşları (George Lucas, 1977-2005) serileri, transmedya anlatısı olarak değerlendirilebilecek örneklerdir. Bu seriler, son yıllarda sinema mecrası dışında üretimlerini artırmış ve yeni ürünlerini sinema mecrasıyla daha önce olmadığı kadar ilişkili hâle getirmiştir. Tezin kavramsal çerçevesi, transmedya anlatıların temelinde yatan unsur olduğu savunulan anlatı evrenlerini anlamlandırmayı amaçlayan tartışmaları içermektedir. Çalışmada Henry Jenkins'in“Transmedya Hikâye Anlatıcılığı”kavramı eleştirel bir perspektifle yorumlanmıştır. Transmedya anlatıların, evrenlerini ön plana çıkararak genişlediği ve yayıldığı düşüncesi esas alınmakta; ticari sinemanın güncel pazarlama stratejilerinin, bu anlatılarla uyumlu olduğu öne sürülmektedir. Farklı mecralar için üretilen ürünler, evrenler aracılığıyla birbirlerine bağlanır ve karşılıklı olarak tüketimi teşvik ederler. Tezde, John Wick serisinin dönüşümünü açıklamak üzere“evrenleşme”tanımı önerilmektedir. John Wick serisinin dört filmi, filmsel metin analizi yöntemiyle incelenmiş; ilk film temel alınarak devam filmlerindeki karakterler, zaman/mekân inşası ve evrende yaşanan değişiklikler tespit edilmiştir. Aksiyon sinemasında bir iz bırakmış olduğu savunulan film serisinin düşük bütçeli bir yapım olarak macerasına başlamasının ardından gelen başarısının, çeşitli dönüşümlere sebep olduğu gözlemlenmiştir. Film serisi,“Wickverse”ü somutlaşırken serinin devam filmleri ilk filmin noir estetiğinden ve ana karakter odaklı öyküsünden uzaklaşarak, film evreninin anlatıda öncelikli olduğu öyküler sunmuştur. Anlatı evreni, ana karakterinden bağımsız olaylarla genişletilmiş; öyküye yeni karakterler eklenerek çok mecralı ve çok öykülü bir transmedya anlatısına uygun hâle getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the John Wick (Chad Stahelski, 2014–2023) action series, following the first film's unexpected commercial success, was transformed into a transmedia narrative. It is argued that, in the sequels, the story of the main character was forefronted by more marketable elements, which reflects a recently popular strategy, not only in commercial cinema but across all commercial media. The Marvel Cinematic Universe and the Star Wars series (George Lucas, 1977–2005) are examples of transmedia narratives. Recently, these series have expanded their production outside the realm of cinema and made their products more connected with the film than before. The conceptual framework includes discussions aimed at understanding narrative universes, which are argued to be the core element of transmedia storytelling. Henry Jenkins'“Transmedia Storytelling”term is interpreted from a critical perspective, suggesting transmedia narratives expand and spread by foregrounding their universes. The contemporary marketing strategies of commercial cinema aligns with these narratives. Products for different mediums are connected through their universes and mutually encourage consumption. The term“worldification”is proposed to explain the transformation of the John Wick series. The four films of the John Wick series are examined using textual analysis. Using the first film as a basis, changes in characters, time/space construction, and the universe in the sequels are identified. It is observed that the success of the initial low-budget production, which is argued to have made a mark in action cinema, led to various transformations. As“Wickverse”became more concrete, the sequels distanced themselves from the noir aesthetic and character-driven narrative, offering stories where the universe took precedence. The narrative universe was expanded with events independent of the main character, and with the addition of new characters, it was adapted into a transmedia narrative with multiple platforms and storylines.