Bağımsız denetimde zorunlu rotasyonun denetçi bağımsızlığı ve denetim kalitesine etkisi: Bağımsız denetçilerin algısına yönelik bir araştırma
The effect of mondatory rotation on auditor independence and audit qality in independent audit: A study on the perception of independent auditors
- Tez No: 561866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bağımsız denetimde zorunlu rotasyon uygulamasının denetçi bağımsızlığı ve denetim kalitesine etkisi ile ilgili çeşitli iddiaların varlığı, rotasyon uygulamasını tartışmalı hale getirmiştir. Literatürde rotasyonun denetçi bağımsızlığını ve denetim kalitesini arttırdığı görüşüne karşın rotasyonun denetim kalitesine etkisinin olmadığı, etkinin dolaylı olduğu hatta denetim kalitesini azalttığı iddiaları önemli bir şekilde yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda bu çalışmanın temel amacı: Bağımsız denetimde zorunlu rotasyon uygulamasının denetçi bağımsızlığı ve denetim kalitesine etkisine yönelik bağımsız denetçilerin algılarını araştırmak alt amacı ise rotasyon ile denetim kalitesi arasında bağımsızlığın aracılık etkisini belirlemektir. Bu kapsamda, Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilen bağımsız denetim firmalarındaki bağımsız denetçilere anket formu uygulanarak, elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of various claims related to the effect of mondatory rotation on auditor independence and audit quality in independent audit has made the implementation of rotation questionable. Although there is an opinion in the literature that rotation improves auditor independence and audit quality, it is important to note that rotation does not have an effect on the quality of audit and that the effect is indirect or even decreases audit quality. In line with this information, the main purpose of this study is to investigate the perceptions of independent auditors for effect of mondatory rotation on auditor independence and audit quality in independent audit and to determine the mediation effect of independence between rotation and audit quality. In this scope, by applying a questionnaire to independent auditors in independent audit companies authorized by the Public Oversight Board, the data were analyzed with SPSS 22.0 package program.