Kızılinler mahallesinin (Tepebaşı, Eskişehir) çevresindeki kaya düşmesi duraysızlıklarının araştırılması ve çözüm önerileri
Investigation of rockfall instabilities in the vicinity of kizilinler district (Tepebaşi, Eskişehir) and solutions suggestions
- Tez No: 561890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Heyelanlar oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı doğal afetler içinde önemli bir yer tutar. Heyelanlar, etkin oldukları bölgede yerleşim yerlerine can ve mal kaybı şeklinde zarar vermekle beraber aynı zamanda karayolları-demiryolları, bahçe veya ekili alanlar gibi ekonomik yapıları da etkiler. Ülkemizde birçok bölgede heyelanlar meydana gelmektedir. Bu heyelanlardan bazıları ciddi sosyal ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Heyelanlar veya kütle hareketleri, kaya, zemin veya her ikisinin karışımından oluşmuş malzeme içerisinde meydana gelmektedir. Bu tez kapsamında Eskişehir Kızılinler köyü çevresinde bulunan yamaçlardaki bazaltlardan düşen kaya bloklarının incelenmesi yapılmıştır. Bu kayaçların bölgede bulunan tren yolunu tehdit edip etmediği incelenmiş ve herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmaması için alınabilecek önlemlerin tespiti yapılmıştır. İnceleme alanı ve yakın çevresinde yaşları Triyas ile Holosen arasında değişen birimler yer almaktadır. En altta Triyas'da oluşmuş metamorfik-ofiyolitik-metadetritik tektonik birliği yer almaktadır. Bunların üzerine Jura-Kretase-Eosen-Miyosen-Pliyosen yaşlı sedimanter ve volkanik kayaçlar yer almaktadır. Bu volkanik kayaçlardan inceleme alanında bulunan bazaltlar kaya çatlakları içinde suyun bulunması ve sık sık donma çözülmeye uğraması nedeni ile bloklar halinde düşmektedir. Bunlar en fazla ilkbahar ve kış mevsiminde görülmektedir. İnceleme alanında yapılan arazi çalışmalarında düşen kaya bloklarının çapları, jeolojik özellikleri, ana kayaya ve tren yoluna olan mesafesi ölçülmüştür. Ayrıca ana kayanın jeolojik özellikleri, eklem açıklıkları, eklem aralıkları çatlak yüzeyleri gibi özellikleri de incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, kaya düşmesi gibi duraysızlıklarda çözümleme yapan bilgisayar programlarında arazide alınmış bilgilere göre aynı çaplarda tek ve çoklu bloklar düşürülmüş ve bu blokların tren yoluna ulaşıp ulaşmadığı belirlenmiştir. Herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmaması için düşen kaya bloklarının tren yoluna gelmesini önlemek amaçlı bariyer, hendek veya zemin değiştirilmesi gibi önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Landslides take important place in natural disasters due to their negative effects. Landslides cause both the loss off lives and property at their active locations and disturb railroad and higways, gardens, cultivated fields like eceonomic structures. Landslides ocur in many regions of our country. Some landslides cause huge social and economical losses. Landslides occur from mass movements of rock, soil or both soil-rock mixture. In this thesis, the basaltic rock falls at the slopes along the Kızılinler village of Eskişehir city were investigated. The rockfall risk for the railroad at the region was investigated and measures were suggested for any loss of life and property. Triassic aged metamorphic-ophiolitic-metadetritic tectonic units the basement geologic units at the region. Jurassic to Pliocene aged sedimantologic and volcanic rocks overlie this basement unit. Basalt blocks of this volcanic unit the falling blocks. The freezing and thawing cycle in winter and spring seasons enlarge the discontinuities so basaltic blocks are falls especially in winter and spring seasons. The geologic structure of rockfall region, diameter and sahape of falling rock blocks, the distance to the railroad were investigated. With the computer program a series of the investigated rock falls were modelled and falling senarios were hold. A mitigation suggestions such as barriers, trenches, changing basement properties were made also.