Kahramanmaraş merkez ilçe cevizlerinin (j.regis l.) seleksiyon yoluyla ıslahı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 56190
  2. Yazar: HACI OSMAN ÖZATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT ERGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
53 ÖZET 1994-1995 yılları arasında Kahramanmaraş Merkez ilçe ve bağlı köylerinde iki yıl süreyle yürütülen bu çalışmada 3000' den fazla ceviz ağacı gezilmiş ve üstün özellik gösteren 126 ceviz ağacından meyve alınmıştır. Yapılan incelemeler sonunda meyve kalite özellikleri ile ağaç özellikleri de dikkate alınarak 1 1 ceviz tipi ümitvar olarak seçilmiştir Seçilen bu tiplerde ortalama meyve ağırlığı 15.24 g olurken bu değer 12.67 g (46 MR 015) ile 20.24 g (46 MR 136) arasında değişmiştir. İç oranı tiplere göre, % 40.0 ile (46 MR 136) % 56.45 (46 MR 017) arasında değişmiş ve ortalama % 49.28 olmuştur. İç ağırlığı ise, 6.49 g ile (46 MR 009) 8.90 g (46 MR 136) ve ortalama 7.31 g arasında değişmektedir. Seçilen ceviz tiplerinin % 13.33 açık san, % 60 san, % 20 kahverengi ve % 6.66'sı koyu bulunmuştur. Kabuk kalınlığı ortalama 1.35 mm olarak bulunmuş, tiplere göre bu değer 1.2 mm ile (46 MR 110), 1.9 mm (46 MR 26) arasında değişmektedir. Çiçeklenme yönünden tiplerin % 58.49 u protandrous, % 28.30 u protogenous, % 13.2 ' si homogamous özellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
54 7. SUMMARY This Selection study was carried out between 1994 and 1995 in the province of Kahramanmaraş more than 3000 walnut trees were surveyed, annd 126 trees out them were found to be remarkable with their good characteristics. After overall evaluation, including fruit quality characteristics and tree performances, 1 1 trees were selected as the promising walnut types. The fruit weight of the sellected types ranged from 12.67g (type 46 MR 015) 20.22 g (type 46 MR 136) with a mean of 15.24 g The kernel percantages ranged from 40.0 % (type 46 MR 136) to 56.45 % ( type 46 MR 017) with a mean of 49.28 % The kernel weights ranged from 6.49 g ( type 46 MR 009) to 8.9 g (type 46 Mr 136 ) with a mean of 7.3 1 g The kernel colors of the types varied as the following 13.33 percent light yellow 60.0 percent yellow, 20 percent brown and 6.66 percent dark. Shell tickness of the selected types ranged from 1.2 mm (46 MR 1 109 ) to 1.9 mm (8 46 MR 26 ) with a mean of 1.3 mm In flowering. 58.49 percent of the types were protandrous, 28.30 percent were protogenyous and 13.20 percent were homogamous.