Mercurıalıs annua L. (Euphorbıaceae) tohumlarının çimlenmesine farklı ortam şartlarının etkisi üzerine bir araştırma
An investigation of the effect of different environmental conditions on the germination of Mercurialis annua L.(Euphorbiaceae) seeds
- Tez No: 561917
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, kozmopolit, tek yıllık, otsu, dioik ve ruderal bir tür olan Mercurialis annua L. (Euphorbiaceae) nın bazı morfolojik özelliklerinin yanında, tohumlarının farklı ortamlardaki çevresel faktörlere (ortam, gün, sıcaklık ve ışık miktarı) ve uygulamalara (giberellin, soğuklama ve karanlık) bağlı çimlenme özelliklerindeki değişmeler araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre M. annua tohumlarının çimlenmesi üzerinde ortam, gün ve sıcaklık faktörleri ile giberellin, soğuklama ve karanlık uygulamaları anlamlı etkiler oluşturmaktadır. Farklı faktör ve uygulama kombinasyonlarının, 8 farklı test grubu üzerinde araştırıldığı bu çalışmada, her bir test grubunun çimlenme performansının anlamlı derecede farklı çıkmasının yanında, en iyi çimlenme performansının, 25oC iklim odasındaki karanlık ortamda, giberellin ve soğuklama uygulanmayan (G-, S-, F+) test grubunda görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some morphological features of a cosmopolitan, annual, herbaceous, dioic and ruderal species, Mercurialis annua L. (Euphorbiaceae), as well as changes in germination characteristics of its seeds as a function of environmental factors in different medium (environment, day, temperature and the amount of light) and applications (gibberellin, cold stratification and darkness) were investigated. According to the results of the study, the environment, day and temperature factors and giberellin, cold stratification and darkness applications have significant effects on the germination of Mercurialis annua seeds. In this study, where different combinations of factors and applications were investigated in 8 different test groups, the germination performance of each test group was significantly different, and the best germination performance was observed in the test group in which a dark environment in a 25oC climate chamber was used and gibberellin and cold stratification were not applied (G-, S-, F+).