NADH ve h2o2'nin eş zamanlı tayini için yeni elektrokimyasal biyosensör sisteminin geliştirilmesi
Development of a new electrochemical biosensors systemfor simultaneous detection of NADH and H2O2
  1. Tez No: 561924
  2. Yazar: EDA KIYMAZ ONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, nikotinamid adenin dinükleotit (NADH) ve hidrojen peroksitin (H2O2) nin eş zamanlı tayini için yeni bir elektrokimyasal biyosensör sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. İndirgenmiş grafen oksit (RGO), polinötral kırmızı (PNR), altın nanopartikül (AuNP) ile yüzey baskılı karbon elektrotlar (SPCE) ve ikili yüzey baskılı karbon elektrotlar (SPCDE) modifiye edilerek SPCE/RGO/PNR/AuNP ve SPCDE/RGO/PNR/AuNP elektrotları hazırlanmıştır. Bu elektrotlar döngüsel voltametri ile elektrokimyasal olarak karakterize edilmiştir. Geliştirilen sistemler, NADH, H2O2 ve NADH ve H2O2'nin eş zamanlı tayininde kullanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında SPCE/RGO/PNR/AuNP elektrotlarının NADH ve H2O2'ye olan duyarlığı test edilmiş ve ayrı ayrı NADH ve H2O2 sensörleri olarak kullanımı incelenmiştir. Bu incelemelerde, NADH ve H2O2 tayini için optimum çalışma şartları (pH, çalışma potansiyeli), depolama ve uygulama kararlılığı ile tekrarlanabilirlik gibi performans kriterleri belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, ilk kısımda belirlenen optimum çalışma koşullarında SPCDE/RGO/PNR/AuNP elektrotları ile NADH ve H2O2'nin eş zamanlı amperometrik tayini yapılmıştır. NADH ve H2O2'nin eş zamanlı tayini için geliştirilen elektrokimyasal biyosensör sisteminin analitik yönden karakterizasyonları yapılmıştır. Yeni geliştirilen NADH, H2O2 ve ikili NADH ve H2O2 biyosensörleri, yapay kan serumu numunelerinde, NADH ve H2O2 tayini ve eş zamanlı NADH ve H2O2 tayini için kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop a new electrochemical biosensor system for the simultaneous determination of nicotinamide adenine dinucleotide (NADH) and hydrogen peroxide (H2O2). SPCE/RGO/PNR/AuNP and SPCDE/RGO/PNR electrodes are prepared modifying reduced graphene oxide (RGO), polyneutral red (PNR), gold nanoparticle (AuNP), screen-printed carbon electrodes (SPCE) and dual-screen-printed carbon electrodes (SPCDE) electrodes. These electrodes are electrochemically characterized by cyclic voltammetry. These developed systems are used for the determination of NADH, H2O2 and simultaneous determination of NADH and H2O2. In the first part of the study, the sensitivity of SPCE/RGO/PNR/AuNP electrodes to NADH and H2O2 is primarily tested and their use as individually NADH and H2O2 sensors is examined. In these analyses, performance criteria such as optimum operating conditions (pH, working potential), storage and operation stability and repeatability are determination for detection of NADH and H2O2. In the second part of the study, simultaneous amperometric detection of NADH and H2O2 with SPCDE/RGO/PNR/AuNP electrodes is determined under optimum operating conditions specified in the first part. Analytical characterization of the electrochemical biosensor system developed for the simultaneous determination of NADH and H2O2 is carried out. Currently developed NADH, H2O2 and dual NADH and H2O2 biosensors are used in artificial blood serum samples, for the determination of NADH and H2O2 and the simultaneous determination of NADH and H2O2 and successful results are obtained.