İç mekânda kullanıcı ve doğal çevre etkileşimini artırmaya yönelik yaklaşımlar
Approaches to increase the interaction between user and natural environment in the interior space
- Tez No: 561937
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde insanlar oluşturdukları yapma çevrede doğal çevreye çok kısıtlı bir şekilde erişebilmektedir. Doğal çevrenin bu yapma çevrelerde yoksun olmasının nedeni insanın gerçekleştirmiş olduğu yıkımdır. Ancak insan yaşamını iyi bir şekilde sürdürmek için doğal çevreye ihtiyaç duymaktadır ve ona ulaşamadıkça bu ihtiyaç daha belirgin bir şekilde hissedilmeye başlanmıştır. Doğal çevre unsurları ile etkileşim halinde olmak insanların hem fizyolojik hem de psikolojik sağlıkları için önemlidir. İnsan hayatının ortalama yüzde 90'ının iç mekânlarda geçtiği göz önüne alındığında, bu etkileşimi iç mekânlarda iken de kurabiliyor olmak son derece önemlidir. İç mekânda kullanıcı ve doğal çevre etkileşiminin kurulması gerektiği düşüncesi ile yola çıkılan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Giriş bölümünde konu tanıtılmış ve tezin amacı aktarılmıştır. Tezin hipotezi ve kapsamı bu bölümde ortaya konmuştur. Tezin içeriğine yön veren araştırma soruları ve yöntem aktarılarak konunun sınırları çizilmiştir. İkinci bölüm olan Literatür Taraması bölümünde konu ile bağlantılı çalışmalar aktarılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde doğal çevre, insan ve mimarlık etkileşimi ele alınmıştır. İlk olarak çevre kavramı aktarılmış ve fiziksel çevre başlığı altında doğal çevre ve yapma çevre kavramları açıklanmıştır. Doğal çevre ve insan etkileşimi tarihsel olarak aktarılarak insanın doğal çevrenin bir parçası olduğu ancak zamanla oluşturmaya başladığı yapma çevre ile ondan koptuğu aktarılmıştır. Son olarak doğal çevre ve mimarlık etkileşimi aktarılmıştır. Dördüncü bölümde iç mekânda doğal çevre ile etkileşimin kullanıcılar üzerindeki şifa-iyileşme gibi fizyolojik etkileri ve dikkat, öğrenme, verimlilik, yaratıcılık, memnuniyet gibi psikolojik etkileri anlatılmıştır. Son olarak bu bölümde örnekler üzerinden iç mekâna dâhil edilebilecek doğal çevre unsurları aktarılmıştır. Tezin beşinci bölümünde bir deney grubu ile üç aşamalı olarak bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle deney grubu ve mekânlar tanıtılmıştır. Doğal çevre unsurları ile etkileşimi olan ve olmayan sınıfların etkilerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada iç mekânda doğal çevre unsurları ile etkileşim halinde olmanın kullanıcıların psikolojik iyi oluş durumlarını olumlu yönde etkilediğini destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuç bölümünde tez içeriğinde ele alınan çalışmaların ve yapılan deney kurgusu ile alınan sonuçların bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people are able to access the natural environment in a very limited way in the environment they create. The reason for the lack of natural environment in these environments is the devastation that human executes. However, human beings need a natural environment to maintain their life well and as long as they cannot reach it, this need has been felt more evidently. The elements of the natural environment are significant for both physiological and psychological health of people. Considering that ninety percent of human life is spent in interior spaces, it is extremely important to be able to establish this interaction in interiors. This study, which is set out with the idea that the interaction between the user and the natural environment should be established in the interior space, consists of six sections. In the Introduction section, the subject is introduced and the aim of the thesis is explained. The hypothesis and scope of the thesis are presented in this section. Research questions and methods that guide the content of the thesis are explained and the limits of the subject are drawn. In the Literature Review section, the studies related to the subject are explained. In the third section of the thesis, the interaction between the natural environment, human and architecture are discussed. First, the concept of environment is stated and the concepts of the natural environment and built environment are explained under the title of the physical environment. Through describing the natural environment and human interaction historically, the separation of human from the natural environment is explained. Finally, the interaction between the natural environment and architecture is expressed. The fourth section describes the physiological effects of interaction with the natural environment on the users such as healing-recovery and psychological effects such as attention, learning, productivity, creativity, satisfaction. Finally, examples of the natural environment elements that can be included in the interior are explained in this section. In the fifth section of the thesis, a three-staged study is carried out with an experimental group. Firstly, the experimental group and spaces are introduced. In this study comparing classes with and without interaction with natural environment elements, it has been concluded that the interaction with the natural environment elements in interior spaces positively affects the psychological well-being of the users. In the conclusion section, an evaluation of the studies covered in the thesis content and the results obtained with the experimental study has been assessed.