Human immunodeficiency virus enfeksiyonlu hastalarda pulmoner arter hipertansiyonu ve galectin ilişkisi
Relationship between pulmonary arterial hypertension and galectin in patients with human immunodeficiency virus infection
- Tez No: 561946
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL BELGİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Human Immunodeficiency Virus (HIV) enfeksiyonu bulunan hastalarda pulmoner arter hipertansiyonu oranı, genel topluma göre 2500 kat artmaktadır. Açıklanamayan dispne bulunan hastalarda HIV ile ilişkili kardiyovasküler komplikasyonları saptamak için ekokardiyografi endikasyonu vardır. Önceki çalışmalarda Galectin-3 düzeyinin HIV enfeksiyonlarında arttığı saptanmıştır. Aynı zamanda, pulmoner arter basıncı yüksek hastalarda Galectin-3 düzeyinin yüksek saptandığı çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamız, dispne yakınması olan HIV'li erişkinlerde ekokardiyografi ile tahmini sistolik pulmoner arter basıncını, sağ ventrikül fonksiyonlarını ve sağ ventriküler strain bulgularını değerlendirerek ve serum Gal-3 düzeyini ölçerek, Gal-3 düzeylerinin PAH varlığını öngördürücü değerini belirlemek amacıyla planlandı. Hastalar Ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif bir çalışmadır. HIV ile enfekte, nefes darlığı olan, nefes darlığı nedenini açıklayacak başka bir etyoloji bulunmayan, dahil edilme kriterlerini karşılayan 30 erişkin çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların tamamından aydınlatılmış onam formu alındı. Çalışma popülasyonunun tamamına transtorasik ekokardiyografi yapıldı ve tüm katılımcılardan serum örneği alındı, Galectin-3 çalışıldı. Ortalama Gal-3 değerine göre iki grup oluşturuldu. Triküspit regürjitan akım maksimum velositesi üzerinden tahmini sistolik pulmoner arter basıncı hesaplandı. 30 mmHg'nin üzerinde olan değerler, artmış sistolik pulmoner arter basıncı olarak değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların 9'u (%30) kadın, 21'i (%70) erkek cinsiyette idi. Yaş ortalaması 46,27±14'tü. Katılımcıların TAPSE değeri ortalaması 20,01±3,4 mm, trikuspit lateral anulus s' velositesi ortalaması 13,45±2,21 cm/sn, RVFAC ortalaması %38,12±7,72, RV STRAIN ortalaması -23,26±3,6 idi. Triküspit regürjitan akım maksimum velositesi ortalaması 2,32±0,38 m/sn idi. Tahmini sistolik PAB değerlerinin ortalaması 27,2±7,6 mmHg idi. Galectin-3 düzeyleri ortalaması 17,12±5,32 ng/ml idi. Bu değerin, Gal-3 için sağlıklı popülasyonda saptanan normal aralığın üzerinde olduğu görüldü. Katılımcılardan 3'ünde (%10) pulmoner arter sistolik basıncının 30 mmHg'dan yüksek olduğu saptandı. Bu 3 katılımcının Galectin-3 değerlerinin ortalaması 20,26±3.41 ng/ml, TAPSE ortalaması 19,33±2.51, S' ortalaması 14,26±2.73, RVFAC ortalaması 40,93±11.86, RVSTRAIN ortalaması -25,6±3.7 şeklinde idi. Sonuçlar: Gal-3 düzeylerine göre gruplar karşılaştırıldığında, RV sistolik fonksiyon parametreleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark olmadığı görüldü. Gal-3 değerinin yüksek olduğu grupta yaş ortalaması daha fazla bulundu. Çalışmamızda HIV ile enfekte ve dispne yakınması olan kişiler değerlendirildi. Ortalama Gal-3 değerlerinin, sağlıklı popülasyon için sınır olarak kabul edilen değerlerin üzerinde olduğu görüldü. Literatürde, Gal-3 ile pulmoner arteriyel hipertansiyon ilişkisini ortaya koyan çalışmalar yanında, Gal-3'ü pulmoner arteriyel hipertansiyon patogenezinde sorumlu tutan çalışmalar da mevcuttur. Pulmoner arter basıncı ve sağ ventrikül fonksiyonlarında belirgin değişiklik olmadan saptanan Gal-3 yüksekliği bu grup hastalarda erken bulgu olarak düşünülebilir mi? Bu hipotezimizi test etmede, Gal-3 değerleri ortalamanın üzerinde ve altında olan olguların ekokardiyografik takip parametreleri yol gösterici olacaktır. Çalışmamızda pulmoner hipertansiyon tanısının konulmasında transtorasik ekokardiyografi kullanılmış olup, sağ kalp kateterizasyonu yapılmamıştır. Sağ kalp kateterizasyonunun, pulmoner arter basıncı değerlendirmesinde altın standart olduğu unutulmamalıdır. Özellikle ekokardiyografide pulmoner arter basıncı yüksek saptanan olgularda tedavi yaklaşımında yol gösterici olarak kabul edilir. Pulmoner hipertansiyon etiyolojisinde HIV'nin oranının düşük olması nedeniyle çalışma popülasyonunun sınırlı sayıda olduğu söylenebilir. Olgu sayısının daha fazla olduğu ve farklı sınır Galectin-3 değerlerinin alındığı randomize çalışmalar, HIV'de Galectin-3 düzeyleri ile pulmoner hipertansiyon ilişkisine dair farklı bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The rate of pulmonary arterial hypertension in patients with human immunodeficiency virus (HIV) infection is 2500 times greater than in the general population. In patients with unexplained dyspnea there is an indication for echocardiography to detect HIV-related cardiovascular complications. Previous studies have shown that galectin-3 levels increase in HIV infections. At the same time, there were studies in which high levels of Galectin-3 were detected in patients with high pulmonary artery pressure. Our study was planned to determine the predictive value of serum Gal-3 level for PAH presence in HIV-infected adults with dyspnea by evaluating estimated systolic pulmonary artery pressure, right ventricular functions and right ventricular strain findings via echocardiography. Materials and Methods: The study was a single-center, prospective trial. Written consents were taken from all the 30 adults with HIV infection and dyspnea, who meet the inclusion criterias and have no other etiology that may define their dyspnea. All study population underwent transthoracic echocardiography. Blood samples were taken and Galectin-3 was studied. Participants were grouped due to the mean Gal-3 level. Participants' estimated systolic pulmonary artery pressure were calculated over tricuspid regurgitant flow maximum velocity. Values over 30 mmHg were associated with an elevated systolic pulmonary artery pressure. Results: 9 (30%) of the participants were female and 21 (70%) was male. Mean age of the participants was 46,27±14'. Mean TAPSE was 20,01±3,4 mm, mean tricuspid lateral annulus s' velocity was 13,45±2,21 cm/sn, mean RVFAC was %38,12±7,72, mean RVSTRAIN was -23,26±3,6. Mean tricuspid regurgitant flow maximum velocity was 2,32±0,38 m/sn. Mean estimated systolic pulmonary artery pressure was 27,2±7,6 mmHg. Mean Galectin-3 level of the participants was 17,12±5,32 ng/ml. This value was found to be higher than mean Gal-3 level of healthy population. 3 (10%) of the participants had an estimated systolic pulmonary artery pressure of over 30 mmHg. Mean Galectin-3 level of these 3 participants was 20,26±3.41 ng/ml, mean TAPSE was 19,33±2.51, mean S' 14,26±2.73, mean RVFAC as 40,93±11.86, mean RVSTRAIN was -25,6±3.7. When groups were compared due to Gal-3 levels, there was not a significant difference between two groups for RV systolic function parameters. Participants with higher Gal-3 levels were older. HIV infected patients with dyspnea was evaluated in our study. Mean Gal-3 value was found to be higher than mean Gal-3 level of healthy population. There were studies which show the relationship between Gal-3 and pulmonary arterial hypertension. Also some studies blamed Gal-3 in pulmonary arterial hypertension pathogenesis. Is high Gal-3 level an early finding in this group of patients without significant change in pulmonary arterial pressure and right ventricular function? Echocardiographic follow-up parameters of these cases with high and low Gal-3 levels will help to test this hypothesis. We used transthoracic echocardiography for the diagnosis of PAH. Right heart catheterization was not administered. Right heart catheterization is the gold standard method for assessment of pulmonary artery pressure and helps in the treatment approach of the cases with high pulmonary artery pressure. Due to the low proportion of HIV in the etiology of pulmonary hypertension, we can assume that the study population is limited. Randomized studies with larger case populations and different galectin-3 cut-off values may provide different information about the relationship between Galectin-3 levels and pulmonary hypertension in HIV.