Titreşim destekli yüzey aşırı plastik deformasyon cihazı tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of vibration assisted surface severe plastic deformation equipment
  1. Tez No: 561954
  2. Yazar: TURAN DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, malzemelerde mekanik özelliklerin iyileşmesine neden olan Yüzey Aşırı Plastik Deformasyon (YAPD) yöntemlerinden, Titreşim Destekli Yüzey Aşırı Plastik Deformasyon (TD-YAPD) Cihazı tasarlanmış ve imalatı yapılmıştır. Cihaz, Solidworks 2018 bilgisayar destekli tasarım paket program kullanılarak farklı parametrelere uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Tasarıma uygun bir biçimde St-37 sade karbonlu ve AISI304 paslanmaz çelik kullanılarak imal edilmiştir. Makine ön uygulama parametrelerinin kontrolü ve optimizasyonu amacıyla St-37 sade karbonlu çelik numunelere farklı sürelerde TD-YAPD işlemi uygulanmıştır. Numuneler optik mikroskop, taramalı electron mikroskopu (SEM) ve X ışını kırınımı (XRD) ile mikroyapısal, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik analizleri ile mekanik olarak analiz edilmiştir. TD-YAPD işleminin geleneksel YAPD yöntemlerine kıyasla yüzeyi daha derinlere kadar deforme edebildiği, yüzeyde istenmeyen oksit tabakalarını bertaraf edebildiği, yüzeyin altında etkili bir bölgede tane morfolojisini değiştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration assisted surface severe plastic deformation (VA-SSPD) equipment, which is one of the methods of surface severe plastic deformation (SSPD) method which causes improvement of mechanical properties of materials, was designed and manufactured. The equipment is designed in accordance with different parameters using Solidworks 2018 computer aided design package program. It is manufactured in accordance with the design using St-37 plain carbon and AISI304 stainless steel. In order to control and optimize the machine pre-application parameters, St-37 plain carbon steel samples were treated with VA-SSPD for different durations. Specimens were microstructurally analysed by optical microscope, scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD) and analysed mechanically by surface roughness and microhardness analyzes. It has been observed that VA-SSPD compared to traditional SSPD methods can deform the surface more deeply, eliminate undesirable oxide layers on the surface and alter the grain morphology at an effective area below the surface.