Aısı 8620 sementasyon çeliğinin titreşim destekli yüzey aşırı plastik deformasyon ile mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of mechanical properties of aisi 8620 case-hardened steel through vibration-assisted severe plastic deformation
  1. Tez No: 933244
  2. Yazar: TURAN DAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, yüzey aşırı plastik deformasyon (YAPD) yöntemlerinden biri olan titreşim destekli aşırı bilyalı dövme (TDABD) işleminin AISI 8620 malzemesinin mikro yapısı ve mekanik performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Numuneler, sırasıyla 30 dakika, 1 saat, 2 saat ve 4 saat süreyle TDABD işlemine tabi tutulmuştur. Mikro yapı incelemeleri, tüm TDABD işlemlerinden sonra yüzeyde bir plastik deformasyon tabakasının var olduğunu göstermiştir. Deformasyon tabakasının kalınlığı, plastik deformasyon yoğunluğundaki artış ile artırılmıştır. İşlem görmemiş (İG) numune ile karşılaştırıldığında yüzey mikro sertliğinde %22'lik bir artış elde edilmiştir. Sertlik, yüzeyden yaklaşık 85 µm derinliğe kadar artmıştır. 5N yük altında aşınma hacmi kaybında belirgin bir fark gözlenmezken, uzun süreli TDABD işlemlerinde (1 saat, 2 saat, 4 saat) 15N yük altında İG numunesine göre aşınma hacmi kaybı azalmıştır. Yüzey plastik deformasyonu nedeniyle sertlikteki artış, yüzey pürüzlülüğünün aşınma direnci üzerindeki olumsuz etkisini aşmıştır. İşlem görmüş numunelerde yük artışıyla birlikte sürtünme katsayısı azalmıştır. İG, tüm koşullar arasında daha düşük bir sürtünme katsayısına sahiptir. Korozyon testlerine göre, tüm TDABD işlemlerinden sonra korozyon direnci artmıştır. En düşük korozyon direnci İG numunesinde gözlenirken, en yüksek korozyon direnci 30 dakika numunesinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of severe vibratory peening (SVP) one of the surface severe plastic deformation (SSPD) methods, on the microstructure and mechanical performance of AISI8620 material has been investigated. The specimens were subjected to SVP treatment for 30 min, 1h, 2h, and 4h durations, respectively. Microstructural examinations revealed a plastic deformation layer on the surface after all SVP treatments. The deformation layer thickness has been improved by the increase of the intensity of the plastic deformation. A 22% increase in surface microhardness compared to the untreated specimen was achieved. Hardness increased up to a depth of approximately 85 µm from the surface. While there was no significant difference in wear volume loss at a 5N load, wear volume loss decreased in long-term SVP treatments (1h-2h-4h) compared to the unpeened (UP) specimen at a 15N load. The increase in hardness due to surface plastic deformation overcame the negative effect of surface roughness on wear resistance. The coefficient of friction decreased with increasing load in the treated specimens. UP shows lower coefficient of friction among the whole conditions. Corrosion resistance increased after all SVP treatments according to the corrosion tests. While the lowest corrosion resistance was observed in the UP specimen, the highest corrosion resistance was observed in the 30 min specimen.