Sülfonil grubu içeren koordinasyon polimerlerinin sentezi ve fotokatalitik etkinliklerinin araştırılması
Coordination polymers containing sulfonyl group and investigation of their photocatalytic activities
- Tez No: 561962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayi tesislerinde üretilen organik kirleticiler çevreye zarar verdiği için ve enerji maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle atık sulardan uzaklaştırmak çok önemlidir. Adsorpsiyon ve çöktürme gibi geleneksel yöntemler yüksek işletme maliyetlerine sahip olup bu süreçlerde ikincil kirleticileri oluşabilmektedir. Alternatif olarak, fotokatalitik parçalama yöntemi hem enerji maliyetlerini azaltmakta hem de daha etkili bir giderim sağlamaktadır. Fonksiyonel materyallerin yeni bir sınıfı olan koordinasyon polimerleri, organik kirleticilerin fotokatalitik yöntemle parçalanması alanında yeni bir kapı aralamıştır. Ancak şimdiye kadar gerçekleştirilen çalışmalar başlangıç aşamasında olup geliştirilmesi gerekmektedir. 4,4'-Sülfonildibenzoat (sdba2-) yapısında bulundurduğu iki karboksilik asit grubundaki dört oksijen atomu ve sülfonil grubundaki iki oksijen atomu ile farklı bağlanma biçimleri sergileyerek koordinasyon polimerleri verebilen bir ligantdır. Tez çalışması kapsamında, anyonik ligant olarak 4,4'-Sülfonildibenzoat ligantı ve yardımcı ligant olarak etil ve isopropil grubu içeren bis(imidazol) türevleri (1,4-bis((2-etil-1H-imidazol-1-il)metil)benzen (pbetix) ve 1,4-bis((2-isopropil-1H-imidazol-1-il)metil)benzen) (pbisobix) ile karışık ligantlı iki yeni Cd(II)-koordinasyon polimerleri hidrotermal yöntemle sentezlenmiş ve yapıları elementel analiz, FT-IR spektroskopisi, tek kristal ve toz kristal X-ışını kırınımı yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Komplekslerin kapalı formülleri {Cd(sdba)(pbetix)]n} (1) ve {[Cd2(sdba)2(pbisobix)]·2H2O}n (2) olduğu tespit edilmiştir. Komplekslerin termal özellikleri (TG, DTA), fotolüminesans özellikleri ve bant aralıkları belirlenmiştir. Karakterizasyonları tamamlanan koordinasyon polimerlerinin tekstil sanayisinde kullanılan metil oranj (MO) ve metilen mavisi (MB) boyar maddelerinin sulu çözeltilerinde fotokatalitik parçalanmasındaki katalitik etkinliği incelenmiştir. 1 kompleksi 180 dakikada 100 ppm MO çözeltisini %74,15, 2 ise %69,22 fotokatalitik olarak bozduğu belirlenmiştir. 100 ppm MB çözeltisi ise 180 dakikada 1 kompleksi varlığında %52,57, 2 kompleksi varlığında ise %57,29'unun bozunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The removal of organic pollutants from waste waters produced by industrial plants become important due to their damage to environment and energy costs. Traditional methods, such as adsorption and precipitation, have high operating costs, and other secondary pollutants may occur in these processes. Alternatively, the photocatalytic degradation method reduces both energy costs and provides more efficient removal. A new class of functional materials, coordination polymers, or metal-organic frameworks (MOF), has opened a new gate in the field of photocatalytic degradation of organic pollutants. However, the studies carried out so far are at the beginning and need to be developed. 4,4'-Sulfonyldibenzoate (sdba2-) is a ligand has two oxygen atoms in the two carboxylic acid groups and two oxygen atoms in the sulfonyl group and it can be donate its oxygen atoms to give coordination polymers. Within the scope of the project, the mixed ligand coordination polymers will be synthesized by the hydrothermal method by the reaction of two new Cd(II) metal ions with the bis (imidazole) derivatives (1,4-bis((2-ethyl-1H-imidazole-1-yl)methyl)benzene (pbetix) and 1,4-bis((2-isopropyl-1H-imidazole-1-yl)methyl)benzene) (pbisopix) containing the ethyl and isopropyl group as co-ligand and the 4,4'-sulfonyldibenzoate ligand as the anionic ligand. The compouds will be characterized by elemental analysis, IR spectroscopy and X-rays single crystal studies. The closed formula of complexes are determined as {[Cd(sdba)(pbetix)]n} (1) ve {[Cd2(sdba)2(pbisobix)]·2H2O}n (2) . Thermal properties of complexes (TG, DTA) and photoluminescence properties will be determined. It is aimed to examine the catalytic activity of synthesized coordination polymers for photocatalytic degradation of methyl orange and methylene blue dyestuff compounds in the textile industry. Complex 1 and complex 2 decomposes 74.15% and 69.22% of methyl orange for 180 min., respectively. For methylene blue solution, degradation is 52.57% and 57.29% for 180 min., respectively.