Dizel araçlarda çift kademeli turboşarjır tasarımı ve analizi
Analysis and design of two-stage turbochargers at diesel engine
- Tez No: 561966
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Otomotiv sektöründe, teknolojik gelişmeler ile birlikte düşük enerji kullanılarak yüksek verim elde etmek amaçlanmaktadır. Bu amaç için geliştirilen turboşarj sistemleri, aynı yakıt ile motorun gücünü artırmakta veya motor hacminin azaltılmasını sağlamaktadır. Bu turboşarj sistemleri, motor güç yoğunluğuna bağlı olarak tek kademe veya çift kademeli turbo şarj sistemleri kullanımına karar verilmektedir. Motor güç yoğunluğunda kullanılabilecek turboşarj sistem tipinin belirleyen esas değer 65-70 kw/L' den düşük veya yüksek olması durumuna göre karar verilir. Düşük motor gücünde tek kademeli, yüksek motor günde ise çift kademeli turboşarj sistemi kullanılmaktadır. Çift kademeli turboşarj sistemlerinin analizini amaçlayan bu çalışmada, analiz için Concept Nrec programı kullanılmıştır. Compal, Rital ve Turbomatch ve Axcent paket programları yardımı ile çift kademeli turboşarj tasarımı ve analizi yapılmıştır. Analiz raporlarına göre Waste gate oranı sabit tutularak, düşük ve yüksek motor devirlerinde (1100-3200 d/dk) turboşarj veriminin en düşük turboşarj verimi %40 iken en yüksek değeri ise %45 oranında verim elde edilmiş ve buna göre turboşarjır tasarım boyutları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the automotive sector, it is aimed to obtain high efficiency by using low energy with technological developments. Turbocharging systems developed for this purpose increase the engine power or reduce the engine volume with the same fuel. It is decided to use single-stage or double-stage turbo charging systems depending on the engine power density. It is decided if the turbocharger system type that can be used at engine power density is less than or higher than 65-70 kw/L. If the engine power is low, it is used single-stage and if engine power is high-level, two-stage turbocharging system is used. In this study, which aims to analyze the two-stage turbocharging systems, Concept Nrec program is used for analysis. Compal, Rital and Turbomatch and Axcent package programs with the help of two-stage turbocharger design and analysis was made. According to the analysis reports, the waste gate ratio was kept constant, 40% of the turbocharging efficiency at the lowest and 45% at the highest turbocharging at low and high engine speeds (1100-3200 rpm).